dnes otevřeno     12 - 17 h       12 - 17 h  

První jarní den byli v rožnovské knihovně oceněni mladí literáti, kteří uspěli v okresním kole soutěže „O poklad strýca Juráša“. Jejich práce postupují do kola krajského, které bude slavnostně vyhodnoceno 5. června 2018 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.

O letošní téma „Já jsem tvůj člověk“ byl zvýšený zájem ve všech oblastních kolech, která organizovaly Masarykova veřejná knihovna Vsetín, Městská knihovna Valašské Meziříčí a Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm. Děti se zamýšlely nad svým vztahem k příslušníkům živočišné říše, sepisovaly své zážitky se zvířátky, vymýšlely pohádky. Mohly si volit mezi formou prózy, básně či komiksu.

Vítězné práce vybrala porota, ve které byly knihovnice ze Vsetína, Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm i Nového Hrozenkova. Jitka Slezáková z dětského oddělení Městské knihovny Rožnov pod Radhoštěm k okresnímu kolu podotkla: „V soutěžních textech dětí jednoznačně převažují psi. Mezi vítězi oblastních kol je asi čtyřicítka psích příběhů, z nichž některé pobaví, jiné dojmou. O druhou příčku se dělí obyvatelé našich lesů s cizokrajnými zvířaty ze ZOO, následují zvířata domácí jako kůň, králík, slepice, koza a také řada tvorů vymyšlených.“

Slavnostní vyhlášení proběhlo ve středu 21. března v Městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm. Rožnovská knihovna vydala u této příležitosti almanach „Já jsem tvůj člověk“, ve kterém jsou otištěny práce, které se umístily v okresním kole. Tištěný almanach je k dispozici na vyžádání v knihovně nebo na webu: knir.cz/z-tisku/publikace. Soutěž „O poklad strýca Juráša“ je součástí celostátní soutěže „Kde končí svět“, výsledky z krajského a celostátního kola budou známy v průběhu června. Věříme, že příspěvky dětí ze vsetínského okresu budou úspěšné i v dalších kolech.

 

Úspěšní soutěžící z Valašského Meziříčí a blízkého okolí, kteří postoupili z městského kola soutěže:

 Poezie:

2. místo – Viktorie Fabiková – ZŠ a MŠ Choryně – kategorie 1.-3. třída

 Próza:

2. místo – Anežka Smahelová – ZŠ a MŠ Loučka – kategorie 4.-5. třída

2. místo – Anežka Hellerová – ZŠ Salvátor – kategorie 6.-7. třída

3. místo – Elisaveta Pisareva – ZŠ Šafaříkova – kategorie 6.-7. třída

 Komiks:

2. místo – Adrian Palát – MŠ a ZŠ Choryně – kategorie 1.-3. třída

1. místo – Marek Latta – ZŠ Šafaříkova – kategorie 6.-7. třída

3. místo – Marie Hnilicová – Gymnázium VM – kategorie 8.-9. třída

 

text: Alena Srovnalová (MK Rožnov p.R.), doplnila Zdeňka Smahlová (MK Valašské Meziříčí)