dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

 

Týden knihoven je celorepubliková kampaň na podporu knihoven a čtení, ke které se naše knihovna každoročně připojuje. V roce 2021 je hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách udržitelnost. A co jsme pro vás v týdnu od 4. do 9. října připravili? Je toho spousta:

 

 • Akce na ústřední motto
  Budoucnost pro všechny – kvíz o udržitelnosti pro děti ze základních škol 
 • Akce pro seniory
  7.10.2021/8:45h. Genealogie – kurz Virtuální univerzity 3. věku
  7.10.2021/10:30h. České dějiny v souvislostech I. – kurz Virtuální univerzity 3. věku
 • Akce pro rodiče na rodičovské dovolené
  7.10.2021/9:00h. klub Malíček
 • Akce pro děti
  4.10.2021 Vyhlášení literární souteže O Poklad strýca Juráša
  7.10.2021/14:00h. klub CoderDojo
 • Akce pro národnostní a jazykové menšiny
  4.10.2021/16:00h. Kurz češtiny pro děti
  5.10.2021/16:00h. Adaptační kurz pro cizince
 • Pro celou rodinu
  1.10.-31.10.2021 Moře – výstava maleb a objektů J.F. Kováře
  7.10.2021/17:30h. Cestopisná beseda ve spolupráci se Zdravým městem a Adrou
 • Přihlašování nových čtenářů zdarma
 • Amnestie dlužníků
 • Voucher na 3 e-knihy z nakladatelství Palmknihy zdarma:

Postup uplatnění voucheru:

 • Přihlaste se / registrujte se na palmknihy.cz.
 • Kliknětena „Knihovnička“ a poté na „Uplatnit voucher darované e-knihy“.
 • Napište kód TYDENKNIHOVEN21 do políčka „kód kupónu“ a potvrďte.
 • Tři nakladatelem vybrané e-knihy se objeví v „Knihovničce“ na webu i v aplikacích eReading a Palmknihy (Android, iOS).

 

Budoucnost pro všechny  anebo Co to je udržitelný rozvoj? – kvíz pro děti

Představ si svět, kde všichni lidé žijí bez chudoby, hladu a nerovností. Nezáleží na tom, kde a komu se narodili, jestli je to dívka nebo chlapec, prostě mají přístup ke kvalitnímu vzdělání, základní zdravotní péči, k nezávadné pitné vodě, čisté energii a moderním technologiím. Zkrátka věcem, které my vnímáme automaticky. Takový svět si daly za cíl všechny členské státy Organizace spojených národů (OSN) a přišly se 17 Cíli udržitelného rozvoje.

Pokud chceš zkusit náš ne zas tak náročný kvíz, klikni ZDE, vyplň email (klidně jednoho z rodičů), své jméno, rok narození a zda jsi či nejsi registrovaným čtenářem naší knihovny. Ze všech alespoň z 80% úspěšných odpovědí vylosujeme 3 výherce, které odměníme pěknou knihou. Náš kvíz je určen pro děti ze základních škol, ale spolupracovat se na něm může celá rodina – o tom to totiž je, o diskuzi…. 🙂
Kvíz zabere cca 20 minut. Hrajeme od 4.10.2021 do 9.10.2021 v rámci Týdne knihoven!!!

 
K tématu udržitelnosti doporučujeme knihu Barbory Nesvadbové Mia a svět. Naše planeta i život na ní se proměňují – a to rychleji než kdy předtím. Devítiletá Mia má proto spoustu otázek: Proč někde lidé trpí hlady, zatímco jinde se jídlo vyhazuje? Kvůli čemu se válčí? Jak ovlivňujeme přírodu a zvířata? S babičkou a rodiči se proto snaží zjistit, jak by mohli planetě pomoct. I když to není jednoduché povídání, nakonec dojdou k nadějnému závěru: na Zemi můžeme žít i tak, abychom její krásy zachovali i pro další generace. My ji již do knihovny koupili a brzy bude k vypůjčení.

Literární soutěž O poklad strýca Juráše na téma: Aby ze světa nevymizela radost

 • Jak někomu vykouzlit úsměv na tváři (umím ostatní rozesmát, potěšit?)
 • Příběh o jedné šťastné planetě (jak to tam vypadá)
 • Velké překvapení (jak mě někdo překvapil nebo koho jsem překvapil/a já)
 • Moje hezká vzpomínka (co hezkého se mi stalo)

PRAVIDLA
Soutěž je určena žákům základních škol ve Valašském Meziříčí a blízkém okolí ve věku od 6 do 15 let. Každý účastník se může inspirovat hlavním tématem, nebo podtématy a zpracovat je jako prózu (povídku, pohádku, sci-fi, fejeton, stránku osobního deníku apod.), poezii, drama nebo komiks. Účastník může poslat jeden příspěvek v próze (maximálně 3 strany A4) nebo 3 básně nebo komiks (maximálně 4 strany A4). Vyhlášení soutěže 4.10.2021, uzávěrka soutěže 30.11.2021. Soutěžní práce musí být opatřeny titulní stranou se jménem a příjmením autora, třídou, věkem, celou adresou, názvem zvoleného tématu, telefonickým kontaktem a názvem školy. Titulní stranu je možné stáhnout zde: titulní list 2021/2022. Příspěvky odevzdávejte v elektronické podobě (textové práce ve wordu – v pdf neposílejte!, – komiksy ve formátu jpeg) na email: detske@mekvalmez.cz, soubor pojmenujte příjmením a křestním jménem soutěžícího (např. vomackova-karla.doc), do předmětu zprávy JURÁŠ.
Slavnostní vyhlášení oblastního kola Valašské Meziříčí proběhneve středu 25. ledna 2022 ve 13 hodin v meziříčské knihovně, ocenění účastníci budou odměněni poukázkami na nákup knih
a jejich práce postupují do okresního kola.

Zasláním soutěžní práce souhlasí zákonný zástupce s tím, že vítězné práce budou zveřejněny v tištěných sbornících s uvedením jména soutěžícího a školy. Stejně tak, že při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže budou pořizovány fotografie za účelem prezentace organizátora.

v knihovně bezpečně