dnes otevřeno     12 - 17 h       12 - 17 h  

Týden knihoven je celorepubliková kampaň na podporu knihoven a čtení. My se k této akci každoročně připojujeme. V rámci tohoto týdne vyhlašujeme literární soutěž pro děti z Valašského Meziříčí a blízkého okolí O poklad strýca Juráša na téma „Lež jako věž“. Ve čtvrtek 8. října můžete přijít na LiStOVáNí a Lukáše Hejlíka s Pavlou Dostálovou, kteří vám představí knihu Bitevní pole Jerome Colina. A v pátek 9. října proběhne první online Noc s Andersenem v knihovně. Po celý říjen pak můžete ve vestibulu u oddělení pro dospělé zhlédnout výstavu obrazů Kateřiny Flodrové s názvem Nespoutané duše. V tomto týdnu si můžete díky spolupráci s nakladatelstvím Palmknihy stáhnout 5 e-knih zdarma. Blíže k akcím níže v textu.

O poklad strýca Juráša

Soutěž je určena dětem od 6 do 15 let. * Každý účastník se může inspirovat tématem „Lež jako věž”, navrženými citáty nebo podtématy z nabídky a zpracovat je jako prózu (povídku, pohádku, sci-fi, fejeton, stránku osobního deníku apod.), poezii, drama nebo komiks.  Účastník může poslat jeden příspěvek v próze (maximálně 3 strany A4) nebo 3 básně nebo komiks (maximálně 4 strany A4). Vyhlášení soutěže 5. 10. 2020, uzávěrka soutěže 4. 12. 2020.  Soutěžní práce musí být opatřeny titulní stranou se jménem a příjmením autora, třídou, věkem, celou adresou, názvem zvoleného tématu, telefonickým kontaktem a názvem školy. Titulní stranu je možné stáhnout zde: titulka20-21-juráš.  Příspěvky odevzdávejte v elektronické podobě (textové práce ve wordu – v pdf neposílejte!, – komiksy ve formátu jpeg) na email: detske@mekvalmez.cz, soubor pojmenujte příjmením a křestním jménem soutěžícího (např. vomackova-karla.doc),  do předmětu zprávy JURÁŠ.  Slavnostní vyhlášení oblastního kola Valašské Meziříčí proběhne ve středu 27. ledna 2021 ve 13 hodin v meziříčské knihovně, ocenění účastníci budou odměněni poukázkami na nákup knih a jejich práce postupují do okresního kola.

LiStOVáNí: Bitevní pole

Je mu čtyřicet a jeho syn je v pubertě. A on se z toho může zbláznit. Stalo se to prostě jednoho dne, kdy jeho dítě začalo práskat dveřmi, nosit špatné známky a odpovídat nanejvýš slovem: nepruď. Věda tvrdí, že jsou v tom děti nevinně, ale stejně — nic horšího než puberťáka digitálního věku pánbůh ještě nestvořil. Nutné je si ovšem přiznat, že pro stejného puberťáka není nic horšího než rodič. To bitevní pole je puberta a všichni jsou na pokraji zoufalství. V hlavní roli tu bojuje Lukáš Hejlík, kterému bylo čtyřicet. Knihu v roce 2019 vydalo nakladatelství Host v překladu Sáry Vybíralové. Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová (alternuje Věra Hollá). Cena knihy 250,-. Vstupné: 70,- Kč (rezervace míst na tel. 571 621 589 nebo v oddělení pro dospělé).

Noc s Andersenem a s naší knihovnou u vás doma!

Letošní Noc s Andersenem byla na jaře i na podzim díky dobře známým důvodům zrušena. Ale to bychom nebyli knihovníci a něco nevymysleli. Ve Valmezu ji  letos uskutečníme online! Ale bez pomoci rodičů se to neobejde.

Podmínky pro registraci Noc s Andersenem:

 1. registrace dítěte na email: detske@mekvalmez.cz – do zprávy uveďte: jméno a příjmení dítěte, datum narození a telefonní kontakt na rodiče
 2. registrované dítě musí být žákem 1. -3. třídy (pokud nenaplníme kapacity, přibereme i starší)
 3. pro online spojení je důležitý počítač/ notebook (bedýnky či sluchátka), tablet nebo chytrý telefon, připojení k internetu, webová kamera výhodou
 4. pro samostatnou offline činnost pak už stačí jen dobrá nálada a chuť si hrát a číst
 5. pomoc rodičů dětem se spojením, kontrolou úkolů a čtením je tou nejdůležitější podmínkou
 6. kdo by se nemohl zúčastnit online Noci, nechť se také zaregistruje na výše uvedený email – od knihovny pak obdrží instrukce pro plnění úkolů offline

Po obdržení registračního emailu zašleme rodičům podrobné instrukce. A vše budeme řešit již individuálně.

A co budete potřebovat v pátek 9.10. v 19 hodin:

 1. zařízení, prostřednictvím kterého se s námi spojíte
 2. pelíšek, ve kterém si budete s rodiči číst a plnit úkoly

A nám pak určitě můžete na email detske@mekvalmez.cz zaslat fotografie z vaší Noci s Andersenem!

E-knižní dárkový balíček

Vybrané tituly:

 • Psychologické sci-fi: Žít navěky (Dara Hornová, nakladatelství Kniha Zlín)
 • Světová literatura: Ženy, které mi nedají spát (Mia Kankimäki, nakladatelství Motto)
 • Historický román: Klikaté cesty (Elin Olofsson, nakladatelství Motto)
 • Thriller: Město ztracených (Kelley Armstrongová, nakladatelství Vyšehrad)
 • Román pro ženy: Cesty srdce (Susan Wiggs, nakladatelství Motto)

Postup uplatnění voucheru:

 1. Přihlaste se / registrujte se na palmknihy.cz
 2. Klikněte na „Knihovnička“ a poté na „Uplatnit voucher darované e-knihy“
 3. Napište kód TYDENKNIHOVEN20do políčka „kód kupónu“ a potvrďte
 4. E-knihy se objeví v „Knihovničce“ na webu i v aplikaci Palmknihy (Android, iOS), čtenáři a čtenářky mohou tyto e-knihy číst ve své aplikaci eReading využívané pro eVýpůjčky.