dnes zavřeno  

Od ledna 2015 odstartoval v knihovnách po celé České republice ve spolupráci s Ligou otevřených mužů (web www.ilom.cz mužům a tátům doporučujeme!) projekt Tátové čtou dětem. Naše knihovna u toho samozřejmě nesmí chybět, a proto i my vyhlašujeme soutěž o nejlepšího Tátu čtenáře. Nominovat táty můžete osobně na dětském oddělení na ul. Zašovská nebo emailem detske@mekvalmez.cz do 10. března. Pravidla soutěže: táta musí mít nezletilé dítě/děti, musí být on i dítě/děti registrovaní v naší knihovně a musí knihovnu aktivně navštěvovat. Vyhlášení soutěže proběhne 20. března v rámci akce Noc s Andersenem. Odměnou budou dětské knihy, licence na Rozečtise.cz a zároveň i na Včelku.cz – pro výuku čtení u dětí a úsměv na tvářích dítěte či dětí Táty čtenáře.

Podle průzkumu Národní knihovny realizované výzkumnou agenturou Mediaresearch v roce 2014 všeobecně většina rodičů považuje čtení za jeden z klíčových faktorů vzdělání svých dětí. Ovšem dětem čtou především matky. Denně čte dětem (1. – 3. třída ZŠ) kolem 22 % matek a pouze 9 % otců. Průměrná doba společného čtení rodičů s dětmi je zhruba 25 minut. Rodiče mají zásadní vliv na výběr knih a pozdější čtení svých dětí.  Chlapci čtou výrazně méně než dívky a tento rozdíl se ještě s věkem dále zvyšuje. V dospělosti čtou sami otcové výrazně méně než matky (výrazně méně také knihy – nejčastěji noviny). Je tedy patrné, že čtenářství knih se stává genderově vyhraněnou činností – chlapci nemají ve svých otcích dostatečný vzor neb otcové sami nečtou. Cílem kampaně bude proto podpořit táty v tom, aby svým dětem četli.

 

POKUD NEJSTE UŽIVATELEM KNIHOVNY, NEZOUFEJTE!

 Přihlaste se se svými dětmi do knihovny co nejdřív. Rodinná registrace na 12 měsíců stojí pouhých 150,- Kč.                    

S výběrem knih vám rádi poradíme.

Soutěžit ve čtení dětem bychom měli především sami se sebou! A o tom to je…

 

Prvním knižním tipem kampaně Tátové čtou dětem je Pipi dlouhá punčocha, kterou doporučuje Jan Trachta: „Otec se u toho smál nahlas spolu se mnou a sestrou, protože Pipi byla takovej kluk v sukních – vtipná, drzá, svoje a nakonec i velmi empatická, o čemž svědčí například příhoda, jak zachránila malého černošského chlapce z čelistí žraloka a poté na písku pláže usedavě plakala, protože žralok zůstal ten den bez oběda a muselo ho z hladu hrozně bolet břicho.“ Jan Trachta je lékař bez hranic, držitel ceny Magnesia Litera 2014 za knihu Tichý dech, veřejný muž ankety Ligy otevřených mužů roku 2012.

 čtenář táta