Naše letošní PF 2023 s textem, že s námi se v moři informací neztratíte, měla svůj symbolický význam. Rok 2023 je pro nás rokem mediální výchovy. A ta si obzvlášť v dnešní době rozhodně zasluhuje pozornost. Rok od roku na nás působí víc a víc různých informací sdílených především v sociálních médiích (Facebook, Twitter atd.). Především těch lživých a zavádějících bylo za poslední roky docela dost, třeba v souvislosti s Covidem, válkou na Ukrajině a teď třeba s volbami. Mediální výchova se zaměřuje právě na posuzování mediálně šířeného obsahu. No a našim cílem je vás světem informací provázet, učit vás, jak se v nich orientovat, jak se naučit posuzovat jejich faktickou správnost a důvěryhodnost.
Pro žáky 9. tříd je v knihovně každoročně nabízena informační lekce s názvem „Sundejme si brýle – jak vnímat zprávy z médií“. Letos bychom se chtěli více zaměřit na širokou veřejnost a především na seniory, protože jsou to právě oni, kdo jsou nejvíce zahlcování různými informacemi. A jsou to oni, kdo si s pravostí těchto informací neumí poradit, nedokážou je ověřit a bezmezně lžím věří.
Krom besed a přednášek v knihovně se budeme mediální výchově věnovat zde na našem webu a na našem facebookovém profilu.
Na začátek můžete zkusit test na stránkách E-bezpečí s názvem PRAVDA NEBO LEŽ. Je plný informací, které kolují internetem. Některé pravdivé, některé ne. Tak schválně, budete úspěšní alespoň na 85%?
Beseda s Jaroslavem Valůchem – Zdravý selský rozum pro dobu informační – pondělí 27. března 2023 v 18 hodin
Pro obyčejného člověka není snadné se v dnešní záplavě informací z médií a internetu vyznat. Najde se i řada takových, kteří se toho snaží zneužít. Jak si může každý z nás dát pozor, abychom nenaletěli na „falešné“ zprávy? Jak rozpoznat pravdu a lež o událostech kolem nás i ve světě? Kterým zdrojům informací můžeme důvěřovat? Kdo jsou původci záměrně lživých informací a co z toho mají?
To vše a mnohé další se dozvíte na besedě s Jaroslavem Valůchem, vedoucím projektů mediálního vzdělávání ve zpravodajské organizaci Transitions. Dlouhodobě se věnuje oblasti využívání moderních komunikačních prostředků v krizových situacích, ověřování informací, posilování mediální gramotnosti a prevence násilí z nenávisti. Spolupracoval s řadou iniciativ i institucí v regionech střední i východní Evropy, jihovýchodní Asie, Blízkého východu a severní Afriky.
A JAK OVĚŘOVAT INFORMACE, BEZPEČNOST NA INTERNETU? Vyzkoušejte třeba:
- Jak ověřit informace – https://manipulatori.cz/jak-si-overit-informace-na-internetu/.
- Jak na Internet – projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných, dvouminutových videí, moderovaných sympatickým Romanem Zachem, přibližuje divákům širokou problematiku Internetu. Ke každému videu navíc najdete doprovodný text, který se dané problematice věnuje více do hloubky.
- E-bezpečí – bezpečnost dětí v online prostředí, především na vzdělávání, výzkum a intervenci. Projekt cílí především na děti, rodiče i učitele. Ale skvělý je i pro seniory.
- Demagog.cz – ověřování tvrzení politiků, kteří se často stávají šířiteli dezinformací a nepravdivých informací
- Hoax.cz
CO JSOU DEZINFORMACE, HOAX, FAKE NEWS? (zdroj E-bezpečí)
-
HOAX [houks] je zpráva, která se snaží šířit paniku, vyděsit nás, postrašit a přimět k unáhleným a často iracionálním reakcím. Obsahem hoaxu může být např. varování před neexistujícím nebezpečím, nepravdivé či zkreslené informace o aktuálních civilizačních problémech, ale také např. různé druhy nebezpečných návodů či tipů.
-
DEZINFORMACE jsou úmyslně lživé a klamavé informace, které se snaží cíleně ovlivnit náš vlastní úsudek, jejich šíření má ale vliv na celou společnost. Dezinformace se snaží vyvolat dojem, že jsou pravdivé a důvěryhodné, přestože to tak není. U dezinformací je zřetelný úmysl – dezinformace jsou tvořeny a šířeny úmyslně, a to z různých důvodů:
1. Finanční důvody
2. Politické důvody
3. Jde o součást vlivových operací vedených často ze zahraničí (tzv. hybridní válka)
4. Šíření je způsobeno např. kognitivními zkresleními, různými druhy informačních poruch a chyb -
FAKE NEWS označují nepravdivé zprávy, ale také média, která tyto zprávy tvoří a šíří. V českém prostředí se využívá více termín “dezinformační weby” či “dezinformační média”, může však také jít o média bulvární, která šíří nepravdivé zprávy. Pozor, k fake news neřadíme satirická či humoristická média!
-
MISINFORMACE je nesprávná, nepravdivá či zavádějící informace, zjednodušeně chyba, která však není šířena úmyslně a systematicky, s cílem ovlivnit naše rozhodování, přičemž autor či šířitel je přesvědčen, že je informace správná a pravdivá.
Tak pojďte do toho s námi, sdílejte naše doporučení a odkazy. A nebuďte smutní, když někdo vaši dobře míněnou radu bude odmítat. Buďte v klidu a pozitivně naladění, vždyť jste to zkusili. Dobrý začátek!