dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Celoroční hra pro milovníky knížek a příběhů, kdy se čtení mění v dobrodružství

Vybrali jsme stovky dětských knížek – perlorodek. K získání perly je však potřeba ponořit se do hlubin příběhu, poznat ho a vyplnit hrací kartu. Za každou vyplněnou hrací kartu získá čtenář skutečnou perlu, kolik perlorodek přečte, tolik perel může získat. Perlu zavěsí na šňůru a jen na něm záleží, jak bude do konce roku dlouhá. Ti nejšikovnější, kteří odpoví i na bonusové otázky obdrží knihovnické peníze moriony, které mohou utratit v předvánočním krámku v knihovně, který je součástí akce Den pro dětskou knihu.

Pravidla hry LOVCI PEREL v naší knihovně a jak poznáte perlorodku?

Perlorodkou je pouze kniha označená štítkem „Toto je perlorodka“. O označení knihy rozhoduje knihovnice. Chceš-li se stát lovcem, potřebuješ vlastní průkazku do knihovny. Chceš-li získat prostřednictvím knihy perlu, řekni si knihovnici o hrací kartu (otázky), nebo si hrací kartu vytiskni z https://www.lovciperel.cz/knihy. Přečti si otázky z karty dřív, než se pustíš do knížky, budeš vědět, co sledovat. Vyplň správně alespoň hlavní část hrací karty (povinné otázky). Při odevzdání vyplněné karty dostaneš krásnou perlu, která slouží jako první odměna a počítadlo přečtených knih. Za zodpovězení nepovinných otázek obdržíš honorář ve speciální knihovnické měně morionech – podle kvality odpovědí a obrázků. Všechny odpovědi na nepovinné otázky podléhají přísnému knihovnickému tajemství a nikdo nepovolaný je nebude číst, napiš svůj svobodný názor. Na konci roku budou mít všichni lovci perel možnost utratit vydělané moriony ve vánočním krámku v naší knihovně, nejpilnější lovci budou odměněni. Lovci, kteří se zúčastnili předchozích ročníků, nemohou číst tytéž knihy a získat za ně perly opakovaně.

O projektu:

Jedná se o celoroční projekt pro děti, který lze realizovat v městských, obecních i místních knihovnách a jenž motivuje k četbě knížek, učí pracovat s textem a informacemi, především je však atraktivním trávením volného času a zábavou pro děti. Tuto hru vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP 08, autorkou hry je knihovnice Bc. Alice Hrbková z Městské knihovny Hradce Králové. Nápad pochází z roku 2010 a nadchl ostatní pracovnice dětských oddělení hradecké knihovny, které společně začaly připravovat projekt s názvem Lovci perel. Hra se pak s laskavým svolením autorky začala realizovat i v dalších knihovnách po celé ČR.

Projekt zaujal i pedagogy, kteří tuto hru převzali a rozšiřují tak zájem o čtení i u dětí, které do knihovny obyčejně nezavítají. Čtení knihy se stává dobrodružstvím a to v prostředí třídy, kde se každý žák může zapojit podle svých sil a může s ostatními o knihách mluvit. Spolupráce mezi školami a knihovnami vede k tomu, že děti jsou dále systematicky podporovány v jejich zájmu o dobrou literaturu.