dnes otevřeno      9 – 18 h  

Celoroční hra pro milovníky knížek a příběhů, kdy se čtení mění v dobrodružství.

Vybrali jsme stovky dětských knížek ve kterých je možné najít perlu. K jejímu nalezení je potřeba ponořit se do hlubin příběhu, poznat ho a vyplnit hrací kartu. Za každou vyplněnou hrací kartu získá čtenář skutečnou perlu, kolik perlorodek přečte, tolik perel může získat. Perlu zavěsí na šňůru a jen na něm záleží, jak bude do konce roku dlouhá. Ti nejšikovnější, kteří odpoví i na bonusové otázky obdrží knihovnické peníze Moriony, které mohou utratit v předvánočním krámku v knihovně, který je součástí akce Den pro dětskou knihu.

Jak poznáte perlorodku?

Kniha je na hřbetě označena obrázkem. Uvnitř knihy najdete i pravidla hry. Hra běží na dětském oddělení.

O projektu:

Jedná se o celoroční projekt pro děti, který lze realizovat v městských, obecních i místních knihovnách a jenž motivuje k četbě knížek, učí pracovat s textem a informacemi, především je však atraktivním trávením volného času a zábavou pro děti. Tuto soutěž vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP 08, autorkou hry je knihovnice Bc. Alice Hrbková z Městské knihovny Hradce Králové. Nápad pochází z roku 2010 a nadchl ostatní pracovnice dětských oddělení hradecké knihovny, které společně začaly připravovat projekt s názvem Lovci perel. Soutěž se pak s laskavým svolením autorky začala realizovat i v dalších knihovnách po celé ČR.

Projekt zaujal i pedagogy, kteří tuto hru převzali a rozšiřují tak zájem o čtení i u dětí, které do knihovny obyčejně nezavítají. Čtení knihy se stává dobrodružstvím a to v prostředí třídy, kde se každý žák může zapojit podle svých sil a může s ostatními o knihách mluvit. Spolupráce mezi školami a knihovnami vede k tomu, že děti jsou dále systematicky podporovány v jejich zájmu o dobrou literaturu.