dnes otevřeno      9 – 18 h  

ODDĚLENÍ PRO DĚTI A MLÁDEŽ SÍDLÍ NA ULICI ZAŠOVSKÁ (NAPROTI VCHODU DO PRODEJNY ALBERT)

 • je určeno především dětem do 15 let a rodinám (rodinná registrace)
 • najdeš zde knihy, časopisy, komiksy, leporela (to jsou ty tvrdé obrázkové knížky pro nejmenší), hry a hračky
 • má bezvadné lenošky a gaučíky na pohodové čtení a odpočinek
 • pořádá besedy a programy pro školy a družiny
 • pořádá zajímavé akce pro děti – Lovci perel, Noc s Andersenem, Den pro dětskou knihu, Den dětí a další
 • hry pro děti na PC a XBOX si musíš zasloužit čtením
 • počítače s připojením k Internetu, práce ve Wordu či Excelu
 • v knihovně si můžeš sám nebo spolu s rodiči procvičovat čtení díky aplikaci Včelka
 • kopírování – formát A4

Naše knihovna je otevřená všem bez rozdílu. Do knihovny choďte vždy čistí, vhodně oblečení a upravení. Navštěvovat kulturní akce, které pořádáme, a využívat doplňkové služby, jako je kopírování, skenování a další, můžete bez registrace v knihovně. Pokud budete chtít využívat výpůjčních služeb, budete se muset zaregistrovat, což znamená přijít do knihovny a nechat si vystavit čtenářskou průkazku, ta je vystavená na jméno a je nepřenosná. Průkazku můžete také darovat zakoupením dárkového poukazu k registraci v knihovně – třeba pod stromeček nebo k narozeninám.

Před příchodem do knihovny si přečtěte náš knihovní řád  a ceník.

Při registraci budete potřebovat:

 • podepsanou přihlášku jedním z rodičů (případně přijď s rodičem)
 • slevu na registraci můžete získat předložením průkazu ZTP, ZTP/P či potvrzení od lékaře v případě slabozrakých
 • příslušnou částku na úhradu nákladů spojených s registrací (částka od 70,- do 150,- Kč)
 • u rodinné průkazky doklad o společném bydlišti (OP, žákovská knížka)

Čtenářský průkaz obdržíte na počkání, registrací aktivujeme Vaše čtenářské konto. Čtenářský průkaz je aktivní jeden rok, poté je nutné zaplacením registračního poplatku opět registraci obnovit.

Pro online komunikaci s vámi – zasílání informačních emailů o končící výpůjční lhůtě, případných upomínacích dopisů či o připravené rezervované knize – budeme potřebovat váš email či číslo mobilního telefonu – je na vás, zda nám údaje poskytnete. Jinak s vámi budeme komunikovat prostřednictvím České pošty. Žádné osobní údaje neposkytujeme třetím osobám.

Jak najít knihu na regále: manuál s orientací v knihovně a na regálech naleznete zde (informace o prostorové orientaci v knihovně, třídění knih dle tématu atd.).

Výpůjční lhůta: knihy, cd, zvukové knihy půjčujeme na 30 dnů, pokud nejsou rezervované dalším čtenářem, je možné jejich výpůjčku prodloužit. Deskové hry půjčujeme na 30 dnů bez možnosti prodloužení. Časopisy půjčujeme na 14 dnů s možností prodloužení výpůjčky. E-knihy půjčujeme na 31 dnů, poté si titul musíte znovu vypůjčit. Výpůjčky si můžete prodloužit přes své čtenářské konto nebo elektronický formulář či osobně v knihovně.

Čtenářské konto: s registrací v knihovně se vám aktivuje čtenářské konto. Z pohodlí domova tak můžete prostřednictvím konta knihy objednávat, rezervovat, prodlužovat výpůjčky. Do svého čtenářského konta můžete vstoupit prostřednictvím webových stránek knihovny www.mekvalmez.cz nebo se přihlásit v online katalogu katalog.mekvalmez.cz po zadání čísla vaší průkazky a svého příjmení, prostřednictvím mojeID nebo uživatelského jména a hesla. Po vstupu do svého konta můžete dokumenty na svém účtu prodlužovat, můžete rezervovat vypůjčené dokumenty nebo objednávat dokumenty, které jsou volné k půjčení. Ve svém účtu vidíte, kdy máte výpůjčky vrátit, zda nám něco nedlužíte, zda máte zaplacenou registraci. Výpůjčky neprodloužíte, pokud máte registraci propadlou. Vstup do čtenářského konta.

On-line katalog: je katalog (seznam) všech dokumentů, které máme v knihovně. Můžete zde vyhledávat podle názvu, autora či tématu. Pokud jste registrováni v knihovně, můžete tituly rezervovat. Prostřednictvím online katalogu probíhají pouze výpůjčky e-knih. Ostatní dokumenty si musíte osobně vyzvednout v knihovně či využít donáškovou služby (imobilní občané). Vstoupit do katalogu.

Objednávka a rezervace dokumentů: pokud naleznete v online katalogu titul, který si chcete vypůjčit a je volný (k dispozici), můžete si ho objednat prostřednictvím čtenářského konta – my vám ho vyhledáme a pošleme SMS, že je k dispozici k vypůjčení. Pokud je vámi žádaný titul vypůjčený, můžete si jej rezervovat. Po jeho vrácení do knihovny, vám zašleme SMS, že je pro vás připravený k vyzvednutí. Služba je zpoplatněna. Ceník zde.

Internet a práce na počítači: v knihovně jsou k dispozici počítače s připojením na Internet, případně k práci ve Wordu, Excelu a další. Registrovaní klienti mají k dispozici jednu hodinu denně zdarma. K dispozici jsou tiskárny, máme i připojení wifi pro práci s vlastním notebookem či tabletem.

Audiotéka: obsahuje fond hudebních cd a zvukových knih. Od roku 2016 již hudební cd nenakupujeme. Zvukové knihy jsou moderní alternativou ke čtení klasické papírové knihy či e-knihy. Zvuková kniha (audiokniha) je kompletně přečtena či převyprávěna známými osobnostmi především herci, formát převažuje MP3. Hlavní výhodou audioknih je možnost poslechu v situacích, kdy čtení není možné, např. na cestách v autě, při práci, před spaním. V knihovně nabízíme audioknihy všech žánrů – pohádky, povídky, divadelní hry, detektivky a další.

Deskové hry a lekotéka: registrovaným čtenářům knihovny nabízíme půjčování deskových, karetních, strategických, postřehových, logických a společenských her na oddělení pro dospělé. Rozdělení her je dle věku hráče: od 3 let, od 4 let, od 5 let, od 6 let, od 7 let, od 8 let, od 9 let, od 10 let, od 11 let a od 12 let. Na oddělení pro děti je k dispozici Lekotéka – půjčovna didaktických hraček a pomůcek. Hry a hračky  se půjčují na 1 měsíc bez možnosti prodloužení, v případě poškození či ztracení je klient povinen zaplatit vzniklou škodu.

Bibliobox: k vracení knih slouží bibliobox Bedřich stojící u knihovny. Slouží v době kdy je knihovna uzavřená. Neslouží k vracení časopisů a CD a k vhazování knih, které nám chceš darovat. Ty dones v otevírací době do vestibulu knihovny.