dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Příběhy našich sousedů je projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky 8. a 9. tříd základních škol. Cílem projektu je zaznamenat vzpomínky předešlých generací a dokumentaristicky je zpracovat. Žáci vytvoří několikačlenné družstvo, které si vyhledá pamětníka a formou rozhlasové reportáže či videa zpracují jeho životní příběh.

V Městské knihovně ve Valašském Meziříčí jsme se tohoto projektu zúčastnili již dvakrát. „Ve školním roce 2016/2017 jsme vytvořili video o zajímavém životním příběhu paní Anežky Hermanové, která nám pověděla o svém životě za druhé světové války. Dozvěděli jsme se, že její život nebyl vůbec jednoduchý, například když se totálnímu nasazení v Německé říši vyhnula jen díky sňatku s kamarádem,“ vzpomíná Eliška Kupčíková.  „V dalším ročníku jsme se zajímaly o životní příběh paní Vlasty Balašové, která nám svěřila své tři největší strachy z druhé světové války“ uvedla Veronika Palová, „popsala své pocity z uzavření gymnázia a nuceného nasazení na práci ve zbrojovce.“ „Škoda, že jsme její životní příběh musely vměstnat jen do pětiminutové reportáže,“ posteskla si Eliška.

Závěrečná prezentace projektu se uskutečnila v meziříčské knihovně 8. listopadu 2018. Žáci osmých tříd ze ZŠ Křižná shlédli oba záznamy, seznámili se se způsobem zaznamenávání orální historie, ale především měli možnost si některé další detaily životního příběhu vyslechnout přímo z úst jednadevadesátileté paní Balašové. Bez nadsázky můžeme říct, že některým „spadla brada“, když poslouchali jak se „dopékaly“ nedonošené děti, když ještě neexistovaly inkubátory.

Děkujeme oběma pamětnicím za důvěru a svěřené životní příběhy a řiďme se mottem paní Vlasty: Žij poctivě a pomáhej, kde se dá!

Zpracování příběhů je dostupné zde: Anežka Hermanová, Vlasta Balašová  –  (www.pribehynasichsousedu.cz)

V roce 2016/2017 tvořili autorský tým Ondřej Mikuš (ZŠ Žerotínova) a Eliška Kupčíková (ZŠ Křižná). Pedagogického dozoru se ujala Bc. Lucie Holmanová.

V roce 2017/2018 autorský tým tvořily Veronika Palová a Eliška Kupčíková (obě ZŠ Křižná), pod pedagogickým vedením Mgr. Pavly Holmanové.