dnes zavřeno  

Město Valašské Meziříčí ve spolupráci s naší knihovnou a kulturní komisí ocenilo úspěšné mladé spisovatele, kteří se zapojili do 24. ročníku oblíbené Literární soutěž Miroslava Kabely. O příčky nejvyšší a finanční odměnu tentokrát bojovalo 53 autorů.

Mladí spisovatelé a spisovatelky soutěžili v kategoriích mladší (13 až 15 let) a starší (16 až 20 let). Popasovat se museli s jedním ze čtveřice společných témat, kterými byla: 1) Harry Potter – 8. díl – Návrat do Bradavic, 2) Svět 2022 – aneb jak to vidím já, 3) Dům, ve kterém budu bydlet, svět, ve kterém budu žít a 4) Vánoční pohádka. Jejich práce pak posuzovala odborná porota v čele se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou, kterou doplnily Alena Dobešová, Jana Černocká a Zdeňka Smahlová. „Je vždy dobře, když děti a mládež dokáží vyjádřit své myšlenky a názory psanou formou. O to cennější je tato schopnost v dnešní době sociálních sítí. Literatura má totiž své neocenitelné kouzlo. Těší mě, že se letos do naší tradiční soutěže zapojilo přes padesát mladých spisovatelek a spisovatelů, kteří se nebáli své díla prezentovat veřejně. Za to a také za vysokou kvalitu jednotlivých prací jim patří velký dík,“ nešetřil chválou místostarosta Petr Nachtmann, který se zhostil oceňování nejúspěšnějších mladých autorů letošního ročníku Literární soutěže Miroslava Kabely.

Součástí večera byla ukázka ze hry Václava Havla Audience v podání členů divadelní společnosti Garáš22 – Franty Baláše a Zdravee.

 

Výsledky

Mladší kategorie 13–15 let (celkem 28 prací): 1. Ondřej Groh, 2. Štěpánka Hauserová, 3. Antonie Marková.

Starší kategorie 16–20 let (celkem 25 prací): 1. Tobiáš Pupík, 2. Veronika Drajsajtlová, 3. Jitka Chromková.

 

Sborník vítězných prací ke stažení zde: sbornik-2022

  

Miroslav Kabela (* 26. 3. 1938, Rožňava (Slovensko) – ♰ 20. 2. 2011, Holandsko) – společenský organizátor, psychiatr a spisovatel.

Miroslav Kabela se narodil v Rožňavě na Slovensku. Absolvoval SVVŠ (gymnázium) ve Valašském Meziříčí. Emigroval přes Rakousko do Nizozemí, kde vystudoval psychiatrii a vytvořil Spolek Čechů a Slováků pro obrodu demokracie. Od roku 1989 se často vracel domů. Organizoval humanitární pomoc, pomáhal navázat družby měst a stál u zrodu literární soutěže středoškoláků ve Valašském Meziříčí – Literární soutěž Miroslava Kabely. V místní knihovně byl také častým hostem besed se čtenáři. Vydal knihy Holandská zkušenost (1999), Holandská současnost (2001), Holandská skutečnost (2002) a Evropská unie – pohled z Nizozemí (2004). Stal se čestným občanem Znojma a Valašského Meziříčí (1995). Zemřel v Holandsku. (Zdroj: Masarykova veřejná knihovna Vsetín, Regionální osobnosti)

Zpracoval, autor fotografií: Jakub Mikuš, tiskový mluvčí Města VM, zdroj: www.valasskemezirici.cz