dnes zavřeno  

Naše knihovna je otevřená všem bez rozdílu. Do knihovny choďte vždy čistí, vhodně oblečení a upravení. Navštěvovat kulturní akce, které pořádáme, a využívat doplňkové služby, jako je kopírování, skenování a další, můžete bez registrace v knihovně. Pokud budete chtít využívat výpůjčních služeb, budete se muset zaregistrovat, což znamená přijít do knihovny a nechat si vystavit čtenářskou průkazku, ta je vystavená na jméno a je nepřenosná. Průkazku můžete také darovat zakoupením dárkového poukazu k registraci v knihovně – třeba pod stromeček nebo k narozeninám.

Před příchodem do knihovny si přečtěte náš výpůjční řád a ceník služeb a poplatků.

Při registraci v knihovně budete potřebovat:

 • platný občanský průkaz, jste-li starší 15 let, nebo pas, pokud jste cizinec
 • potvrzení o studiu, studentský průkaz či index, jste-li studující do 26 let
 • podepsanou přihlášku jedním z rodičů, jsi-li dítě do 15 let (případně přijď s rodičem)
 • slevu na registraci můžete získat předložením průkazu ZTP, ZTP/P či potvrzení od lékaře v případě slabozrakých
 • příslušnou částku na úhradu nákladů spojených s registrací (částka od 70,- do 150,- Kč)
 • u rodinné průkazky doklad o společném bydlišti (OP, žákovská knížka)

Čtenářský průkaz obdržíte na počkání, registrací aktivujeme Vaše čtenářské konto. Čtenářský průkaz je aktivní jeden rok, poté je nutné zaplacením registračního poplatku opět registraci obnovit.

 

Knihovna je správcem osobních údajů svých registrovaných uživatelů, zákonných zástupců registrovaných uživatelů do 15 let a uživatelů dalších služeb knihovny. Osobní údaje, které knihovna zpracovává, jsou z právního hlediska nezbytné pro plnění smlouvy o poskytování služeb, kterou je přihláška do knihovny. Osobní údaje knihovna zpracovává v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU)2016/679.

Pro online komunikaci s vámi – zasílání informačních emailů o končící výpůjční lhůtě, případných upomínacích dopisů či o připravené rezervované knize – budeme potřebovat váš email či číslo mobilního telefonu – je na vás, zda nám údaje poskytnete. Jinak s vámi budeme komunikovat prostřednictvím České pošty. Žádné osobní údaje neposkytujeme třetím osobám.

Předregistrace

 1. vyplňte, vytiskněte a podepište přihlášku do knihovny (přihláška do knihovny) – pokud registrujete více členů domácnosti, třeba v rámci rodinné registrace, musí mít každý vyplněnou svou přihlášku
 2. za děti do 15 let vyplňují a podepisují přihlášku zákonní zástupci
 3. v přihlášce, prosíme, vyplňte i kontakty na vás jako je telefonní číslo a e-mail – komunikace pomocí SMS či e-mailu se využívá právě při objednávkách a rezervacích, i při řešení upomínek
 4. vytištěnou a podepsanou přihlášku či přihlášky naskenujte (vyfoťte na mobil) a zašlete na e-mail: sluzby@mekvalmez.cz
 5. nezapomeňte v přihlášce zaškrtnout kategorii, abyste mohli uplatnit slevu např. senior 60+, dítě do 15 let, student
 6. po zavedení do našeho knihovního systému obdržíte e-mailem přihlašovací údaje do online katalogu
 7. po objednání či rezervaci knih (návod zde: https://youtu.be/n4CF-F1EeZY ) budete vyzváni SMS, že si knihy můžete vyzvednout
 8. při vyzvedávání knih nám předáte vytištěnou přihlášku/y, podle občanského průkazu provedeme kontrolu, že je vše vyplněno správně, zaplatíte registrační poplatek (nachystejte si přesnou částku podle platného ceníku a odnesete si svou objednávku či rezervaci

Informace k půjčování

Jak najít knihu na regále: manuál s orientací v knihovně a na regálech naleznete zde (informace o prostorové orientaci v knihovně, třídění knih dle tématu atd.).

Výpůjční lhůta: knihy, cd, zvukové knihy půjčujeme na 30 dnů, pokud nejsou rezervované dalším čtenářem, je možné jejich výpůjčku prodloužit. Deskové hry půjčujeme na 30 dnů bez možnosti prodloužení. Časopisy půjčujeme na 14 dnů s možností prodloužení výpůjčky. E-knihy půjčujeme na 31 dnů, poté si titul musíte znovu vypůjčit. Výpůjčky si můžete prodloužit přes své čtenářské konto nebo elektronický formulář či osobně v knihovně.

Čtenářské konto: s registrací v knihovně se vám aktivuje čtenářské konto. Z pohodlí domova tak můžete prostřednictvím konta knihy objednávat, rezervovat, prodlužovat výpůjčky. Do svého čtenářského konta můžete vstoupit prostřednictvím webových stránek knihovny www.mekvalmez.cz nebo se přihlásit v online katalogu katalog.mekvalmez.cz po zadání čísla vaší průkazky a svého příjmení. Po vstupu do svého konta můžete dokumenty na svém účtu prodlužovat, můžete rezervovat vypůjčené dokumenty nebo objednávat dokumenty, které jsou volné k půjčení. Ve svém účtu vidíte, kdy máte výpůjčky vrátit, zda nám něco nedlužíte, zda máte zaplacenou registraci. Výpůjčky neprodloužíte, pokud máte registraci propadlou. Vstup do čtenářského konta.

On-line katalog: je katalog (seznam) všech dokumentů, které máme v knihovně. Můžete zde vyhledávat podle názvu, autora či tématu. Pokud jste registrováni v knihovně, můžete tituly rezervovat. Prostřednictvím online katalogu probíhají pouze výpůjčky e-knih. Ostatní dokumenty si musíte osobně vyzvednout v knihovně či využít donáškovou služby (imobilní občané). Vstoupit do katalogu.

Objednávka a rezervace dokumentů: pokud naleznete v online katalogu titul, který si chcete vypůjčit a je volný (k dispozici), můžete si ho objednat prostřednictvím čtenářského konta – my vám ho vyhledáme a pošleme SMS, že je k dispozici k vypůjčení. Pokud je vámi žádaný titul vypůjčený, můžete si jej rezervovat. Po jeho vrácení do knihovny, vám zašleme SMS, že je pro vás připravený k vyzvednutí. Služba je zpoplatněna. Ceník služeb a poplatků.

Prodloužení výpůjček pomocí elektronického formuláře: vyplněním formuláře můžete prodloužit své výpůjčky – knihy a časopisy. Pouze pro uživatele registrované v knihovně na Nábřeží 268. Nevztahuje se na uživatele knihoven v integrovaných obcích (Lhota, Juřinka, Podlesí).

Meziknihovní výpůjční služba: pokud nenaleznete požadovaný titul v naší knihovně, nezoufejte. Můžeme vám knihy či kopie článků z novin a časopisů zajistit z jiných knihoven. Služba je zpoplatněna částkou 60,- Kč plus poplatek za případné kopírování. Stejně tak jsme schopni objednat dokumenty i ze zahraničí. Zde je poplatek za výpůjčku 400,- Kč. Výpůjčka je na 30 dnů, o možnosti prodloužení se včas informujte na oddělení pro dospělé.

Ostatní služby

Internet a práce na počítači: v knihovně jsou k dispozici počítače s připojením na Internet, případně k práci ve Wordu, Excelu a další. Registrovaní klienti mají k dispozici jednu hodinu denně zdarma. K dispozici jsou tiskárny, máme i připojení wifi pro práci s vlastním notebookem či tabletem.

Doplňkové služby knihovny: kopírování barevné až do formátu A3, skenování dokumentů, balení a drobné opravy knih, kroužková vazba, laminování do formátu A3 – jsou zpoplatněny dle ceníku  knihovny.

Co půjčujeme kromě knih a časopisů?

Půjčování E-KNIH: chystáte se na cesty a četba na léto vám zabere polovinu kufru? Máme pro vás řešení. Nemusíte se vzdát duševní potravy ani připlácet za zavazadla. Máme pro vás dvě řešení. Půjčte si e-knihu do svého čtecího zařízení (tablety a telefony se systémem Android a IOS) nebo si půjčte přímo čtečku knih. Nabízíme čtečky Kindle nebo eReading 4 Touch light.

 • Čtečky knih Kindle
  Je v ní nahráno na 500 titulů (pouze tituly starší 70 let), snadno se ovládá, dokonce si velikost písma snadno přizpůsobíte počtu dioptrií. Čtečka vám na jedno nabití vydrží celou dovolenou a nikdy neztratíte místo, kde jste dočetli. Na této čtečce nelze provádět E-výpůjčky.
 • Čtečky eRaeading 4 Touch light a E-výpůjčky
  Naše knihovna rozšiřuje svou nabídku služeb o půjčování e-knih ve spolupráci s portálem PALMKNIHY.cz. Tímto způsobem nabízíme legální, komfortní a rychle dostupnou e-knihu. Budete mít přístup  k nejnovějším knihám, beletrii i populárně naučné literatuře a ne pouze k titulům, jejichž výpůjčkám nebrání autorský zákon. Až tři elektronické knihy si můžete půjčit zdarma prostřednictvím webového katalogu knihovny na dobu 31 dnů. Po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní. Číst e-knihy můžete na tabletech a chytrých telefonech s Androidem i na zařízeních iPad a iPhone, dále na čtečkách eReading START 2 a 3. Pro klienty, kteří příslušné čtečky (Start 2 a 3) nevlastní, nabízíme možnost si u nás tyto čtečky zapůjčit. Díky e-výpůjčce si klient může vypůjčit e-knihu přímo z domova a okamžitě začít číst. Další výhodou e-výpůjček je to, že čtenář má titul k dispozici okamžitě a nemusí čekat na tištěné vydání. V nabídce máme zatím na 1400 e-knih. Touto službou se otevíráme čtenářům na 24 hodin denně. Jak na e-výpůjčky Vám poradí pracovníci oddělení pro dospělé. Služba je zpřístupněna pouze pro registrované klienty!

Jak se zapojit do eVýpůjček: *E-knihy jsou dostupné pouze pro novější modely čteček od společnosti Onyx International (s označením „Boox“ v názvu – Poke, Leaf, Nova, Note, Max…), čtečky eReading.cz 4 Touch Light, C-TECH Lexis (EBR-61), Energy eReader Pro HD, inkBOOK Classic 2, inkBOOK Prime a na tabletech a mobilních telefonech s operačním systémem Android a iOS pomocí aplikace PALMKNIHY

 1. Zaregistrujte se v knihovně
 2. Zaregistrujte se na stránkách www.palmknihy.cz (se stejnou adresou, která je uvedená ve čtenářském kontě katalogu knihovny).
  Případně nám oznamte jinou e-mailovou adresu.
 3. Stáhněte si aplikaci PALMKNIHY do čtecího zařízení, která je k dispozici ke stažení zdarma na Google play pro Android (verze 4.1 a vyšší) nebo přes App store pro iOS (verze 8.4 a vyšší)
 4. Pokud potřebujete aplikaci nainstalovat do čtečky se systémem Android, podívejte se na návod zde, E-knihy jsou dostupné pouze pro novější modely čteček od společnosti Onyx International (s označením „Boox“ v názvu – Poke, Leaf, Nova, Note, Max…), čtečky eReading.cz 4 Touch Light, C-TECH Lexis (EBR-61), Energy eReader Pro HD, inkBOOK Classic 2, inkBOOK Prime a na tabletech a mobilních telefonech s operačním systémem Android a iOS pomocí aplikace PALMKNIHY

Jak si vypůjčit e-knihu:

 1. Přihlaste se do našeho online katalogu.
 2. U vybraného titulu zvolte tlačítko „Půjčit e-knihu“. Po stisknutí tlačítka se Vám zobrazí oznámení o úspěšném provedení eVýpůjčky, kterou naleznete po přihlášení v aplikaci eReading.

Seznam e-knih zdarma (jedná se o starší tituly, povinnou četbu, pokud si donesete flash disk, můžeme vám je nahrát).

Audiotéka: obsahuje fond hudebních cd a zvukových knih. Od roku 2016 již hudební cd nenakupujeme. Zvukové knihy jsou moderní alternativou ke čtení klasické papírové knihy či e-knihy. Zvuková kniha (audiokniha) je kompletně přečtena či převyprávěna známými osobnostmi především herci, formát převažuje MP3. Hlavní výhodou audioknih je možnost poslechu v situacích, kdy čtení není možné, např. na cestách v autě, při práci, před spaním. V knihovně nabízíme audioknihy všech žánrů – pohádky, povídky, divadelní hry, detektivky a další.

Pro nevidomé a slabozraké občany máme v nabídce tituly z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana. Knihy si můžete přijít vypůjčit, nechat zanést naší donáškovou službou nebo nechat zdarma zaslat poštou Tyto knihy půjčujeme na CD nebo si je můžete nechat nahrát na váš flash disk, k vypůjčení máme také discmany. Zvukovou knihovnu  může využívat každý, kdo donese potvrzení od lékaře. Potvrzení slouží jen potřebám knihovny a mělo by být vystaveno zdarma.  Formulář si také můžete vyzvednout na oddělení pro dospělé.

Deskové hry a lekotéka v oddělení pro děti: registrovaným čtenářům knihovny nabízíme půjčování deskových, karetních, strategických, postřehových, logických a společenských her. Rozdělení her je dle věku hráče. Lekotéka je soubor didaktických hraček a pomůcek, které si můžete také vypůjčit. Hry a hračky  se půjčují na 1 měsíc bez možnosti prodloužení, v případě poškození či ztracení je klient povinen zaplatit vzniklou škodu.

Další zajímavé informace

Donášková služba: pro imobilní občany máme zavedenu donáškovou službu. Buď vám výpůjčku doneseme domů, nebo můžete písemně zplnomocnit osobu (např. člena rodiny), aby vám půjčoval tituly v zastoupení. Pro více informací volejte 571 621 589 nebo napište na sluzby@mekvalmez.cz.

Dárkový poukaz: průkazku můžete také darovat zakoupením dárkového poukazu k registraci v knihovně – třeba pod stromeček nebo k narozeninám.

Bibliobox: k vracení knih slouží bibliobox Bedřich stojící u knihovny. Slouží v době kdy je knihovna uzavřená. Neslouží k vracení časopisů a CD a k vhazování knih, které nám chcete darovat. Ty doneste v otevírací době do vestibulu knihovny.

Odběr novinek: pokud chcete být informováni o aktuálním dění v knihovně, dostávat měsíčně naše Mininoviny či další novinky, přihlaste se k jejich odběru v levo dole na této stránce. Novinky můžete také odebírat pomocí kanálu RSS.