dnes otevřeno     8 - 11 h       8 - 11 h  

V lednu můžete v knihovně navštívit výstavu paličkovaných krajek Boženy Hambálkové. Výstava je přístupná zdarma ve vestibulu u oddělení pro dospělé v otevírací době knihovny. Klub Malíček je určen rodičům na rodičovské dovolené a dětem od narození do 3 let (předpokládáme, že ti starší už jsou ve školce). Probíhá vždy první čtvrtek v měsíci od 9 do 11 hodin v dětském oddělení. S dětmi se můžete těšit na vzdělávací akce, neformální setkávání, povídání, čtení a hraní. V rámci projektu Bookstart – S knížkou do života funguje také klub Všeználek. Jelikož mnoho dětí vyrostlo v klubu Malíček (pro děti do tří let) a my chceme, aby se i nadále setkávaly, bude vždy jedno úterní odpoledne v měsíci patřit Všeználkům. Do klubu a na oslavu zveme všechny děti od tří do pěti let. Oslavy budou probíhat 1x měsíčně od 16. hodiny v dětské knihovně – sledujte kalendář akcí. Slavit budeme všechny děti, které od září 2021 do ledna 2022 dovrší tří let, a ty také, pokud do klubu dorazí, dostanou od knihovny dárek. Jedinou podmínkou je, aby měly svou průkazku do knihovny. Nebude šampaňské ani dort, zakousneme se do dobré knihy, osvěžíme se vtipným příběhem, pochutnáme si na pohádce, a kdo bude mít pořád hlad, může si půjčit knížku domů.

Pro ty starší jsme připravili dvě besedy v podvečerních hodinách. Víte třeba, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo otevřel první operu na Novém Zélandu? Kdo v Austrálii zakládal nejslavnější lyžařské letovisko? Kdo byl hlavním vojenským poradcem a přítelem etiopského císaře? Kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata? Byli to naši krajané, kteří v různých obdobích a za různých okolností byli nuceni opustit domov. Rozutekli se do celého světa a dokázali neuvěřitelné věci.
Historik a politolog Martin Nekola se věnuje tématu krajanů a exilu mnoho let, v hloubi zahraničních archivů nalezl řadu pokladů a především se potkal s inspirativními lidmi, na které bychom měli být náležitě hrdí, přitom o jejich zajímavých osudech často vůbec netušíme. Popularizační přednáška Po stopách Čechů ve světě, doplněná o obrazovou prezentaci, se pokusí tuto mezeru částečně zaplnit (úterý 18. ledna 2022 v 18 hodin). V sedle skútru se pak s Tomášem Štěpánem vydáme do Asie, přes Kamodžu, Laos až do Vietnamu a ochutnáme vietnamský čaj (úterý 25. ledna 2022 v 18 hodin).