dnes zavřeno  

Balím, balíš, balíme

Jako každý rok, tak i letos připomínáme, že nabízíme obalení knih a sešitů pro žáky a studenty základních a středních škol. Vyhnete se tak běhání po papírnictvích a shánění atypických obalů na sešity a učebnice.  Obalujeme v Krásenské radnici. Budeme se snažit na počkání, v případě velkého množství do druhého dne. Formát A5 – 10,- Kč, formát A4 a atypy – 15,- Kč. Můžeme také provést drobnou opravu učebnic – lepení listů, zpevnění vazby -10,- Kč.

Proměny Valašského Meziříčí

aneb stejná místa v jiném čase je název výstavy fotografií Milana Kročila, která bude ke zhlédnutí ve vestibulu meziříčské knihovny od 4. září. Jak již název výstavy vypovídá, jde o výstavu historických a soudobých fotografií, které srovnávají pohled do ulic  našeho města ze stejného místa, ale v jiném čase. Výstava byla již jednou k vidění a to v roce 2016, pro její velký úspěch a u příležitosti 720. výročí první písemné zmínky o Valašském Meziříčí, ji do programu zařazujeme znovu.

 Torey Hayden osobně ve Valmezu

Po návštěvě Roberta Fulghuma a C. D. Payna ve Valmezu vám spolu s LiStOVáNím v pátek 15. září v 17 hodin v knihovně představíme americkou spisovatelku Torey Hayden, která je nejznámější dětskou psychoterapeutkou na světě.  Divadelní představení tentokrát bude o její knize Zvíře, o teenagerovi Kevinovi, který se na začátku románu utíká před lidmi do pomyslné klece stolů a židlí. Pod stolem a chráněn židlemi odmítá komunikovat a nikdo si s ním neví rady. Jeho lékařská anamnéza není k nalezení, není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil. Autorka krok za krokem rozplétá složitý případ dětské úzkosti, která u Kevina vedla k neřízené agresivitě. Dlouhodobá terapie a až neuvěřitelná míra empatie a pedagogické intuice vede k pomalému a těžkopádnému uzdravení zprvu nezvladatelného Kevina, kterému děti přezdívají Zvíře. Vstupné 50,- Kč, rezervace na tel. 571621589. Více na www.mekvalmez.cz.

S knihovnou Střední a Jižní Amerikou

Po sedmiměsíční pouti po Asii, která proběhla na přelomu roku 2011 – 2012 a napsal o ni svou první knihu (Neznámá pouť známou Asií, T. Novák, r. 2015), se Tomáš Novák vydal objevovat krásu dalšího jeho vysněného kontinentu – Jižní Ameriku. Se svou přítelkyní vyrazil začátkem roku 2016 do mexického Cancúnu, odkud započal svou roční cestu směrem na jih. Projel a navštívil 17 zemí a urazil přes 35 000 km převážně stopem. Okoupal se v Karibském moři i v Tichém a Atlantickém oceánu, zavítal na několik mayských a inckých ruin, překročil rovník na jižní polokouli, prošel se po pouštích a solných pláních, zabrouzdal do Amazonsk ého deštného pralesa, požvýkal koku, pokochal se výhledy z Andských velehor, navštívil Jezuitské misie, projel větrem bičovanou Patagonii, až dorazil do nejjižnějšího města světa s názvem Ushuaia. Celou cestu průběžně dokumentoval a psal na své stránky vtrampu.cz. Tolik a ještě mnohem víc Vám bude vyprávět každý měsíc o své druhé velké cestě valašskomeziříčský rodák Tomáš Novák. Sérii přednášek začneme v úterý 12. září v naší knihovně Střední Amerikou – Mexiko, Belize, Guatemala. Více na www.mekvalmez.cz.

Terezínské ghetto očima dítěte

Přednáška o historii 20. století, formou vzpomínek pamětnice holocaustu RNDr. Michaely Vidlákové, členky předsednictva Terezínské iniciativy.  Michaela Vidláková, roz. Lauscherová se narodila roku 1936 v Praze do české židovské rodiny. Byly jí teprve dva roky, když byla naše republika obsazena nacisty a šest let, když byla odvezena spolu se svými rodiči do ghetta v Terezíně.  Večer moderuje Radek Hejret – lektor a koordinátor programů primární prevence antisemitismu, rasismu, extremismu a xenofobie v rámci projektů Úcta k životu, Světlo paměti, Vrba-Wetzler Memorial a EXIT Tour, lektor a koordinátor přednášek o moderním Izraeli v rámci soutěžního projektu CEMACH. Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, z. s.