dnes zavřeno  

Ocenění „Městská knihovna roku 2022“ uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Svaz měst a obcí ČR.

Vítězkou se stala Městská knihovna Frýdek-Místek z Moravskoslezského kraje. Na druhém místě se umístila Městská knihovna Valašské Meziříčí ze Zlínského kraje, na třetím místě byla Městská knihovna Boženy Němcové Domažlice.

Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 4. října 2022 v Zrcadlové kapli Klementina. Ceny předal předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Roman Giebisch a  výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR paní Radka Vladyková.

Do celostátního kola postoupila naše knihovna z krajského kola, ve kterém byly knihovny přihlášené do soutěže hodnoceny na základě údajů získaných z projektu benchmarking knihoven. Hodnotící komisi jsme pak prezentovali naši knihovnu již osobně 25. srpna. Jednak jsme ukázali, co vše v knihovně děláme, a také jsme se pochlubili prostory Komunitního centra Valašské Meziříčí. Do celostátního kola postoupilo 8 knihoven.

Veliké poděkování patří celému týmu knihovny, ale taky našim čtenářům a návštěvníkům, přátelům a příznivcům i zřizovateli Městu Valašské Meziříčí!! Bez vás by to nešlo!

1. místo: Městská knihovna Frýdek-Místek (Moravskoslezský kraj)

Knihovna poskytuje širokou škálu služeb pro obyvatele více než padesátitisícového města. Od roku 2022 působí v nových, rozšířených prostorách, nabízí nové učebny, kluby, ale také velkou relaxační terasu. Aktivity knihovny postihují všechny věkové kategorie občanů města – od projektu Bookstart, přes dětské Klubíky, TeenZonu pro dospívající, až pro aktivity pro seniory. Pestrá je i přeshraniční spolupráce s knihovnami v Polsku a na Slovensku. Knihovna ve Frýdku-Místku je typická komunitní knihovna spolupracující s téměř všemi volnočasovými organizacemi ve městě – namátkou můžeme jmenovat Faunapark, Aktivní senioři Frýdek-Místek, Pobeskydský spolek přátel výtvarného umění, Literární klub Petra Bezruče. Prostory knihovny mohou využívat různé organizace, třeba pro kulturní nebo vzdělávací aktivity. A pokud byste hledali coworking či zasedačku s vybavením, určitě ji najdete v městské knihovně v Místku.

2. místo: Městská knihovna Valašské Meziříčí (Zlínský kraj)

Městská knihovna Valašské Meziříčí sídlí od roku 2019 v nově zrekonstruovaných, bezbariérových prostorách Komunitního centra. Knihovna je správcem celého Komunitního centra, v němž se kromě samotné knihovny nachází také kino, restaurace a sociální poradna. Tato moderní a nadčasová knihovna se stmeleným a vstřícným pracovním kolektivem nenabízí pouze tradiční informační a knihovnické služby doplněné o půjčování deskových her a lekotéky, ale podle svého základního pravidla: „Knihovna je fajn a pro všechny!“ realizuje vzdělávací besedy pro děti a mládež, Klub Malíček a Všeználek, programovací kroužek CoderDojo, donáškovou službu, 3D tisk, komunitní akce pro veřejnost až po D-klub (klub pro seniory, kteří mají zájem o digitální technologie).  Ke kulturním akcím slouží v letních měsících i venkovní atrium a terasa.

3. místo: Městská knihovna Boženy Němcové Domažlice (Plzeňský kraj)

Městská knihovna Boženy Němcové Domažlice je klidné a inspirativní místo pro rozvíjení informací, zábavy i vzdělávání lidí v každém věku. V roce 2020 byla přemístěna do zrekonstruovaných prostor bývalého pivovaru. Centrálním prostorem knihovny je studovna, umístěná v otevřeném dvoupodlažním prostoru. Knihovna nabízí oddělení pro děti a mládež, prostory pro besedy, dobře vybavené vzdělávací centrum, jazykovou učebnu i prostor pro tvůrčí aktivity. Součástí objektu je i galerie, komunitní centrum, taneční sál, klub a restaurace. Knihovna poskytuje široké spektrum knihovnických a informačních služeb, pořádá vzdělávací, kulturní akce a literární besedy pro děti, mládež i dospělé.

zdroj: https://www.skipcr.cz/oceneni/mestska-knihovna-roku/13-rocnik-2022

foto: Eva Hodíková z Národní knihovny ČR a Markéta Tichá

Fotografie z předávání cen:

Eva Hodíková: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.555499476376422&type=3

Markéta Tichá: https://drive.google.com/drive/folders/1nxoYI2hYwqgBVmQDtY7F4BR6CfFM43d1?usp=sharing