Nová kniha autora Zdeňka Kmenta je již třetí publikací věnující se historii Valašského Meziříčí. Autor se tentokrát zabývá zločiny a tresty na Valašskomeziříčsku od 16. století do roku 1939. První část knihy je mapuje období zhruba do začátku 19. století a soustředí se především na městské a hrdelní právo, jednotlivé druhy trestné činnosti, středověké trestní řízení, jehož běžnou součástí byla tortura, smolné knihy, popravy atd. Najdeme zde i rozsáhlou kapitolu o valašských zbojnících, z nichž mnozí skončili svou kariéru právě na meziříčském či olomouckém popravišti. Stěžejní je ale druhá část publikace, která se věnuje především kriminalitě na Valašskomeziříčsku ve 20. a 30. letech minulého století. Zahrnuje kapitoly o romské kriminalitě, o meziříčské ženské trestnici, o vězení Okresního soudu ve Valašském Meziříčí apod. Najdeme zde ale především bohatý výčet trestné činnosti konkrétních lidí pohybujících se mimo hranice zákona.
Těchto 20 let je velmi podrobně zpracováno na základě dosud nepublikovaných archivních materiálů. Autor vycházel především ze dvou místních a konkurenčních periodik vycházejících ve Valašském Meziříčí – „klerikálním“ týdeníku Noviny z pod Radhoště a „pokrokářském“ týdeníku Lubina – a z Moravskoslezského deníku. Dalšími zdroji byly presidiální spisy okresního soudu ve Valašském Meziříčí, korespondence mezi úřady, četníky s nadřízenými orgány, vězeňské knihy atd. atd. V textu najdeme spousty lidských příběhů a osudů, úsměvných i šokujících, množství kriminálních historek, od krádeží slepic až po vyvraždění celé rodiny, celou řadu různých případů, od těch jednoduchých až po ty záhadné. Čtenář získá základní a ucelenou představu, jaké tresty se za jednotlivé zločiny nadělovaly ve středověku, novověku, v období první republiky a dnes.
Tato publikace je střípkem do mozaiky historie města. Většinou se píše o Valašském Meziříčí jako o Valašských Athénách, kde vznikly první spolky, divadla, střední školy a muzea na Moravě. Tohle je čtení o odvrácené tváři města, o temnější stránce jeho dějin.
Kniha je k dostání ve valašskomeziříčských knihkupectvích, v informačním centru (galerie Sýpka) a v redakci novin ECHO Valašska na Poláškově ulici 2/737 u náměstí (I. patro). Ve Vsetíně je k zakoupení v informačním centru na Dolním náměstí a v knihkupectví P. Kalouš na náměstí Svobody. K dostání je i v informačním centru Zvonice Soláň.
Brzy ji najdete i v nabídce naší knihovny…