dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Letos proběhne v sobotu 1. prosince od 14 do 17 hodin. Čeká vás odpoledne plné zábavy. Vyhlásíme a odměníme nejlepší Lovce perel (nejpilnější dětské čtenáře), vyrobíme si hvězdu či stromeček z korálků, doporučíme vám nejlepší knihy pro děti nejen podle věku. Přivítáme paní spisovatelku Lenku Rožnovskou, která nám představí svou knihu Mobilmánie v pohádkové říši. Na závěr vám představíme formou scénického čtení knihu Shela Silversteina Jen jestli si nevymejšlíš. Vstup zdarma.

Lenka Rožnovská: Mobilmánie v pohádkové říši

Hloupý Honza, který má v uzlíčku místo buchet mobil? Děd Vševěd jako počítačový expert? Proč by ne?! I pohádky jdou s dobou. Jedno se ale nemění ani v sebemodernější pohádce – vítězí, co zvítězit má, žádná technická kouzla, ale dobré srdce, které jde za svým snem.
Jan Hloupý chce být spisovatel. Jeho příběhy ale redaktoři odmítají, a tak zkusí štěstí jako prodavač mobilních telefonů. Setká se při tom s Dědem Vševědem, který ho pouhým stiskem kláves Ctrl X na svém počítači pošle do pohádky. A tak Honza zkouší prodat mobily ježibabě, loupežníkovi nebo vodníkovi, a díky tomu získá úžasné zkušenosti. Nakonec zatouží po mobilu i pan král, který za něj nabídne Honzovi princezninu ruku. To už ale Honzovo srdce bije na poplach. Svatba s nemilovanou princeznou!? Jen to ne! Naštěstí opět zasáhne moudrý Děd Vševěd, jeho počítač, ale hlavně Honzova moudrost. A umoudří se koneckonců i jeden redaktor, který Honzův pohádkový příběh vydá, a vy si ho teď můžete přečíst.
Lenka Rožnovská je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor jazyk český – občanská výchova. Nyní učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. S jejími pohádkami Strašidýlko Kamilek, Kubík Šikulík a s Příběhy detektiva Kláska a opičáka Joja se mohly děti seznámit v časopisu Sluníčko.
Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš

Americký básník a kreslíř Shel Silverstein je českým čtenářům takřka neznámý. Sbírka básní Jen jestli si nevymejšlíš ho představuje jako velkého humoristu, který si dokáže hrát nejen s jazykem, ale i s ilustracemi a z obojího vytváří harmonický, precizně vypointovaný celek. Kniha vyšla poprvé v roce 1981 a od té doby se jí v originále prodalo přes pět milionů výtisků. Kniha získala prestižní ocenění Magnesia Litera za překlad.
Shelby Allan „Shel“ Silverstein (1930-1999) byl americký básník, textař, spisovatel knih pro děti a komiksů, skladatel, scenárista, kreslíř, zpěvák. Jeho literární i hudební tvorba je velmi mnohostranná, největší proslulost mu však získaly jeho knihy pro děti, oblíbené i u dospělých.
Psaní se zabýval již od dětství, ale do světa literatury oficiálně vstoupil v 50. letech, kdy jako voják v Japonsku a Korei přispíval komiksy do armádního časopisu Pacific Stars and Stripes. Poté kreslil komiksy i pro časopis Playboy. Jeho první kniha pro děti – Strom, který dával – si dlouho hledala nakladatele, protože ji všichni odmítali kvůli smutnému konci, ale u dospělých i dětských čtenářů si pak získala velkou oblibu.
První sbírku básní pro děti – Kde chodník končí – si již sám ilustroval, a posléze i dokonce nazpíval a namluvil a za tuto nahrával získal cenu Grammy. Druhá sbírka Jen jestli si nevymejšlíš vyšla v roce 1981 a byla přeložena do 30 jazyků (některé knihovny ji však odmítaly s odůvodněním, že u dětí podporuje nepořádnost a neposlušnost).
Kromě literárního měl i velké nadání hudební, které zúročil například ve spolupráci s americkým zpěvákem Johnnym Cashem.