dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Březen v knihovnách v České republice je Měsícem čtenářů. I naše knihovna připravila zajímavý program. V lednu odstartoval v knihovnách po celé České republice ve spolupráci s Ligou otevřených mužů (web www.ilom.cz mužům a tátům doporučujeme!) projekt Tátové čtou dětem. Naše knihovna u toho samozřejmě nesmí chybět, a proto jsme i my vyhlásili soutěž o nejlepšího Tátu čtenáře. Nominovat táty můžete osobně na dětském oddělení na ul. Zašovská nebo emailem detske@mekvalmez.cz do 10. března. Slavnostní vyhlášení proběhne 20. března v rámci akce Noc s Andersenem. Po celý březen můžete využít nadstandardních služeb knihovny a to balení a drobné opravy knih v rámci akce Svěřte své knihy profesionálům. Za malý poplatek vám lehce poničené knihy opravíme případně sešijeme a obalíme. Kromě e-knih si můžete nejen v březnu v knihovně půjčit i čtečky knih, ve kterých jsou nahrány tituly k volnému půjčovaní. Jak naložit s volným časem o jarních prázdninách? Přijďte na Deskohraní do knihovny pro děti na ulici Zašovská. Otevřeno budeme mít i dopoledne a celý týden zde můžete hrát deskové hry. V březnu vám na našich webových stránkách budeme pravidelně přinášet tipy na zajímavé čtení tzv. Tématická okénka. Proč tento název? Kromě seznamů zajímavé literatury na našem webu najdete vybrané tituly k tomuto tématu i na oknech jednotlivých oddělení volně k vypůjčení. Budeme se věnovat literatuře pro děti, ženy i muže, nahlédneme do literatury klasické, detektivní, populárně naučné… No a perlička na závěr – od 2. března budete mít ve studovně a čítárně možnost seznámit se zdarma s databázemi ČTK, AtoZ a LibraryPressDisplay.

O databázích:

ČTKPrůběžné denní zpravodajství – nejdůležitější zprávy v průběhu dne přináší do vašeho počítače webová aplikace News Select ČTK. Stručné nekomentované zprávy s nestrannými informacemi jsou v ní dříve, než se objeví na internetu nebo v médiích, a to v přehledném prostředí se snadnou obsluhou. Denně aktualizované informace a dokumenty v přehledně uspořádaných databázích. Výročí: Přehled údajů o významných událostech (historických, politických, ekonomických apod.) a dat narození či úmrtí osobností z ČR i ze světa. Sporty: Přehledy vítězů nejvyšších soutěží v ČR i ve světě v různých sportovních odvětvích; výsledky vrcholných událostí a anket; rekordy; sportovní organizace. Biografie: Životopisné údaje o významných lidech v ČR i ve světě – státníků, politiků, manažerů, vědců, akademiků, umělců, sportovců atd. U politických osobností též politický profil, přehledy zahraničních návštěv.  Historické archivy zpráv ČTK – v unikátním elektronickém archivu vhodném pro badatele, historiky, studenty, novináře či analytiky jsou k dispozici zprávy ČTK tak, jak vycházely každý den od roku 1988. Vyhledávat v nich je možné podle různých kritérií (den, obor, region, jméno, slovo ve fulltextu apod.). Dokumenty jsou uspořádány vždy do archivu příslušného kalendářního roku. K dispozici jsou zprávy v češtině a angličtině.

Služba LibraryPressDisplay zajišťuje online přístup k plným textům více než 3 000 zahraničních deníků a populárně naučných časopisů v 60+ jazycích z 100+ zemí světa. Tituly jsou dostupné v den vydání a jsou v plném rozsahu jako tištěné verze. U článků je možnost poslechu, překladu do 12 jazyků, tisku, zaslání mailem a sdílení na sociálních sítích. Archiv je u většiny titulů 3 měsíce. Služba umožňuje přístup pomocí mobilních zařízení čtenářů.

Databáze AtoZ je obsáhlou sbírkou informací o zemích a jejich různých aspektech, vč. velké kolekce map všeho druhu. Vše na jednom místě –  snadno, agregovaně, přehledně, aktuálně a neanonymně, z dílny renomované informační agentury World Trade Press (WTP). AtoZ je určen pro knihovny i školy, pro širokou veřejnost, ale i obchodníky, cestovatele, analytiky či novináře.

BMČ 2015