dnes otevřeno     12 - 17 h       12 - 17 h  
Zdravý selský rozum pro dobu informační

Datum / čas
27. 3. 2023
18:00 - 19:30

Místo
malý sál (knihovna-komunitní centrum)


Naše letošní PF 2023 s textem, že s námi se v moři informací neztratíte, měla svůj symbolický význam. Rok 2023 je pro nás rokem mediální výchovy. A ta si obzvlášť v dnešní době rozhodně zasluhuje pozornost. Rok od roku na nás působí víc a víc různých informací sdílených především v sociálních médiích (Facebook, Twitter atd.). Především těch lživých a zavádějících bylo za poslední roky docela dost, třeba v souvislosti s Covidem, válkou na Ukrajině a teď třeba s volbami. Mediální výchova se zaměřuje právě na posuzování mediálně šířeného obsahu. No a našim cílem je vás světem informací provázet, učit vás, jak se v nich orientovat, jak se naučit posuzovat jejich faktickou správnost a důvěryhodnost.

Beseda s Jaroslavem Valůchem – Zdravý selský rozum pro dobu informační 

Pro obyčejného člověka není snadné se v dnešní záplavě informací z médií a internetu vyznat. Najde se i řada takových, kteří se toho snaží zneužít. Jak si může každý z nás dát pozor, abychom nenaletěli na „falešné“ zprávy? Jak rozpoznat pravdu a lež o událostech kolem nás i ve světě? Kterým zdrojům informací můžeme důvěřovat? Kdo jsou původci záměrně lživých informací a co z toho mají?

To vše a mnohé další se dozvíte na besedě s Jaroslavem Valůchem, vedoucím projektů mediálního vzdělávání ve zpravodajské organizaci Transitions. Dlouhodobě se věnuje oblasti využívání moderních komunikačních prostředků v krizových situacích, ověřování informací, posilování mediální gramotnosti a prevence násilí z nenávisti. Spolupracoval s řadou iniciativ i institucí v regionech střední i východní Evropy, jihovýchodní Asie, Blízkého východu a severní Afriky.