dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Datum / čas
5. 10. 2015 - 11. 10. 2015
Celý den


Říjen ve znamení Týdne knihoven aneb Zažijte knihovnu jinak

5. – 10. října 2015

Od 5. října startuje v České republice Týden knihoven a nabídka naší knihovny ve Valašském Meziříčí bude opravdu atraktivní. V tomto týdnu vyhlašujeme čtenářskou amnestii, což v praxi znamená prominutí poplatků za pozdní vrácení výpůjček.

Dětské oddělení se v tomto týdnu promění v tvořivou dílnu a hernu s prolézačkou, minitrampolínou, bunkry a skrýšemi. Přijďte si s dětmi do knihovny hrát, malovat, skládat a u šálku teplého kakaa povídat či číst. Každý den od 16. hodiny můžete na dětském oddělení poslouchat příběhy v podání známých herců. V pondělí 5. října to bude Ladislav Špaček s pohádkou Dědečku, vyprávěj (etiketa pro malé děti), v úterý 6. října vám bude číst František Filipovský příběh Bylo nás pět. Ve středu 7. října se s Jiřím Lábusem vypravíme do Bradavic za Harry Potterem a kamenem mudrců, no a v pátek 9. října budeme s Hurvínkem skloňovat kočku. VSTUP ZDARMA.

V úterý 6. října 2015 v 18 hodin v čítárně proběhne autorské čtení se spisovatelem Jiřím Hájíčkem, autorem knihy Rybí krev, za niž obdržel cenu Magnesia litera v roce 2013. Kniha Rybí krev je silným příběhem z malé vesnice o rodinné soudržnosti, touze po lásce a odpuštění, elektrárna Temelín a marný boj obyvatel proti ní se stávají kulisami pro dramatické mezilidské vztahy, příběhy obyčejných lidí v neobyčejné situaci.

V Týdnu knihoven nabízíme bezplatný dvoudenní dopolední kurz Práce na PC pro seniory-začátečníky ve dnech 6. a 8. října od 9 do 12 hodin v čítárně knihovny. Registrovat se můžete již teď na telefonu 571621589.

Zažijte knihovnu jinak aneb Týden končí, víkend začíná! – to je motto pro pátek 9. října 2015. Knihovna v Krásenské radnici pro vás bude otevřena od 9 do 24 hodin. V tento den otevřených dveří platí, co bylo včera zakázáno je dnes povoleno! Nahlédněte do zákulisí knihovny, zkuste si sami půjčit či obalit knihu. A co takhle zkusit zapsat knihu do počítače a určit její tematickou skupinu.

Vyměňte si to s námi a pomozte s nákupem nových knih pro děti i dospělé. Přijďte v pátek 9. října do knihkupectví Nohavica na náměstí ve Valmezu a knihu, kterou v knihovně postrádáte nechte odložit pro knihovnu. Každý může „koupit“ jen jednu knihu v ceně maximálně 600,- Kč. My potom z vašeho „nákupu“ knihy, které v knihovně již máme, vyřadíme a zbytek nakoupíme. Nákupní seznam bude limitován částkou 30.000,- Kč.

V podvečerních hodinách se čítárna promění v herní zónu. Ticho čítárny narušíme pohybem, sportem, budete-li chtít i tancem. Hrát se budou deskové hry, kuželky, box. Sjíždět budeme divokou řeku. Přijďte se do knihovny pobavit! VSTUP ZDARMA.

Minikino v Zašívárně – 9. října 2015 od rána do noci filmy pro celou rodinu (filmy z projektu Jeden svět a distribuce Bioscop): VSTUP ZDARMA

9:00 hodin: ThuleTuvalu – 96min

Grónské městečko Thule je nejseverněji obývaným místem na Zemi. Tuvalu je polynéský ostrovní stát. Místa od sebe vzdálená více než jedenáct tisíc kilometrů jsou však dnes osudově propojena. Tající led v Grónsku zvedá hladinu oceánu, který tak brzy zaplaví nízko položené tichomořské ostrovy. Zatímco se experti dohadují, jak změně klimatu zabránit, obyvatelé Thule a Tuvalu čelí už dnes jejím nezvratným dopadům v každodenním životě. Dokument zblízka sleduje osudy několika místních rodin, které si uvědomují, že jejich tradiční způsob života a obživy spěje rychlostí tajícího ledu ke změně.

 11:00 hodin: Hiphop-erace – 93min – pro všechny

Může se soubor seniorů a seniorek, jehož věkový průměr se blíží devadesátce a skoro všichni členové vlastní umělou kloubní náhradu, úspěšně zúčastnit hiphopové taneční soutěže? Film sleduje fascinující cestu novozélandských nadšenců, kteří to se svým vystoupením chtějí dotáhnout až do Las Vegas. Životní elán a nadhled jim rozhodně nechybí. Díky pozitivnímu přístupu se jim daří překonávat i zdánlivě neřešitelné překážky a dokazovat, že věk je jen číslo a s humorem jde všechno lépe. Oporou i blízkou přítelkyní je pro ně mladá manažerka a trenérka Billie, pro kterou představují překážky pouze výzvu na cestě s jasným cílem. Jak sama říká: „Pojedete všichni, i kdyby to bylo v urně.“

 14:00 hodin: Přestupní stanice – 100min – od 15ti let

Švýcarský režisér íránského původu Kaveh Bakhtiari se vydává do Řecka, jedné z hlavních přestupních stanic pro přistěhovalce do Evropy. Do Athén právě dorazil z Íránu jeho bratranec Mohsen. Čeká zde spolu s dalšími migranty na vyřízení dokladů a shání kontakty na pašeráky, kteří by mu pomohli dostat se do západní Evropy. Režisér sleduje osud Mohsena a dalších utečenců s podobným příběhem, kteří žijí své životy v jakémsi vzduchoprázdnu. Čekání se zdá nekonečné… Snímek přináší intimní pohled do života migrantů, kteří jsou kvůli svým snům ochotni riskovat vše.

 16:00 hodin: Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze – 105min – pro mladé

Aaron Swartz už od dětství miloval počítače. Z geniálního programátora se postupně stal aktivista, který si začal uvědomovat, že technologie jsou dobrý sluha, ale snadno zneužitelný pán. Internet považoval za demokratické médium a bojoval proti snaze úřadů a veřejných institucí redukovat prostřednictvím technologií občanské svobody a přístup k informacím. V roce 2011 čelil trestnímu stíhání za stahování článků akademického časopisu JSTOR. Kauza se před soud ale nikdy nedostala. Aaron si v šestadvaceti letech vzal život. Snímek o životě zázračného dítěte internetu otevírá otázku internetové bezpečnosti a vztahu technologií a občanských práv v současném světě.

 18:00 hodin: Magické stříbro – 83min – pro děti

Princezna Modrá růže je skřítkem žijícím hluboko v norských horách. Malé společenství skřítků má na starosti přechod mezi denním světlem a nocí. Ten se odehrává v tzv. magické hodině a je vyvolán magickým stříbrem, které vlastní jen tito skřítci.

 20:00 hodin: Tři bratři – 90min – pro celou rodinu

Tři bratři se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska… Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

 22:00 hodin: Ghoul – 86min – od 15ti let

Trojice filmařů se vydává na Ukrajinu s cílem natočit unikátní dokument o kanibalismu. Strašlivý hladomor v letech 1932-1933 tu dohnal spoustu lidí k děsivým činům. Nečekaně se jejich pátrání začíná propojovat s příběhem jednoho z nejzvrácenějších zločinců novodobé historie, kanibala Andreje Čikatila. Během 12 let spáchal přes padesát brutálních vražd, při nichž své oběti částečně snědl. Společně s místní tlumočnicí, průvodcem a senzibilkou se snaží odhalit tajemství domu, kde se vše odehrávalo. V opuštěném stavení uprostřed ukrajinských lesů se z filmařů i jejich doprovodu však brzy stávají nedobrovolní vězni. Stísněný pocit ve zdech domu se mění v děsivá setkání s jiným světem. Ze záměru natočit dokument se stává hrůzyplný boj o život. Nikdo netuší, kdo nebo co je TAM VENKU…

 

Po celý den bude k dispozici voňavá káva, silný čaj a kvalitní mok vinné révy.

A to nejdůležitější – v tento den registrujeme všechny nové čtenáře zdarma!

 

nahled_skip 2015 2dětské týden 2015minikino vyměnte si to s námi