dnes zavřeno  
Tereza Brdečková a Jiří Dědeček

Datum / čas
7. 2. 2024
18:00 - 19:00

Místo
malý sál (knihovna-komunitní centrum)


Literárně-hudební večer s Terezou Brdečkovou a Jiřím Dědečkem v rámci projektu Spisovatelé do knihoven. Vstup zdarma.

Tereza Brdečková


Studovala na FAMU. Debutovala roku 1996 kolekcí novel s názvem Listy Markétě a následovaly romány: Šahrazád a král (1999), Učitel dějepisu (2004), Toyen (2005), Slepé mapy (2006), Alhambra (2010),  Zrcadlo Serafina (2017).

Překládá také poezii (Zafer Senoçak – V novém světě, Bernard ODonoghue – Deštivec/Rainmaker. Jejím vlastním básnickým debutem jsou Zlatí kohouti (2022).

Z non fiction knih je nejznámější O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha. (2022) nebo Ještě jsem tady , což je knižní podoba její 16 let trvající televizní dokumentární série, nebo monografie Jiří Brdečka.

Tereza vyučuje na FAMU a je scenáristka (seriál Bohéma, film Trnka, nalezený přítel, dokumentární série Ještě jsem tady).

Pracovala jako filmová kritička a publicistka, i jako kulturní redaktorka v týdeníku Respekt, v LN a v ČT.

Spolu s Jiřím Dědečkem řídí od roku 2013 rodinné nakladatelství Limonádový Joe zaměřené na odkaz Jiřího Brdečky a na vlastní tvorbu.

Spisovatelé do knihoven

Asociace spisovatelů a české knihovny společně připravily na školní rok (září 2023 – červen 2024) 6. ročník projektu autorských čtení, jehož název zní Spisovatelé do knihoven. Princip tohoto projektu je jednoduchý: 10 autorů v 10 knihovnách během 10 měsíců.

Současná česká literatura

Současná česká literatura je paradoxně pro mnoho čtenářů terra incognita. Ve velkém množství klasické literatury, anebo i soudobé překladové literatury, obtížně hledá své publikum. Někdy také narazíme na předsudek, že současná česká literatura za moc nestojí. My jsme naopak přesvědčeni, že je daleko lepší, než jaká je její pověst. Téměř každý návštěvník knihovny asi zná jména jako Michal Viewegh nebo Kateřina Tučková, ale současná česká literatura je daleko bohatší a vrstevnatější.

zdroj: http://spisovateledoknihoven.cz/