dnes zavřeno  
Spolkla mě knihovna

Datum / čas
2. 5. 2018 - 30. 5. 2018
Celý den

Místo
Oddělení pro děti a mládež


Výstava ke knize Kláry Smolíkové s názvem Spolkla mě knihovna.

dopoledno pro školy, odpoledne pro veřejnost – ve čtvrtek zavřeno

David by mohl číst neustále – při chůzi, v posteli, pod lavicí i na záchodě. Jenže do jeho přeplněné knihovny se už žádná další kniha nevejde. Když se pokusí silou nacpat do regálu ještě jednu útlou knížečku, knihovna se naštve a kluka spolkne i s kocourem Koniášem. Tím začne dobrodružná výprava do knižní historie. Dvojice navštíví knihovny šlechtické i klášterní, místa zarovnaná hliněnými destičkami i vzácnými papyry. Potkají knihovníky, učence a písaře, budou pomáhat s knihtiskem a hledat ztracený svitek. Držte jim palce, ať najdou způsob, jak knihovnu přesvědčit, aby je vyplivla zpět.

Kniha obdržela cenu knihovníků Klubu dětských knihoven SKIP v rámci celostátní soutěže Dětský knihomol 2017 / Suk – čteme všichni.

Z recenze Františka Mejstříka uveřejněné na webu Vlčí bouda:
Svazek si rozhodně neklade za cíl konkurovat obsáhlým encyklopediím, ale chce spíše hravým způsobem zaujmout mládež, což je v časech upatlaných tabletů a klesající čtenářské gramotnosti nelehké poslání. V tomto kontextu lze vnímat Kláru Smolíkovou, jako nesmiřitelnou bojovnici za znalost čtení a psaní, jež se vydala na další spanilou jízdu proti tmářství a bující digitální demenci.

Ještě před vydáním o knize autorka mluví v rozhovoru v Českém rozhlase Pardubice. První recenzi uveřejnil Malý knižní vesmír, další najdete na Comics Blogu, na  Kultura 21 či  zde na polsko-českém webu o knihách. 

zdroj: klarasmolikova.cz