dnes zavřeno  
Spartan Race 2017

Datum / čas
28. 6. 2018 - 31. 7. 2018
Celý den

Místo
vestibul knihovny


Extrémní překážkový závod Spartan Race 2017 v Koutech a Litovli

výstava fotografií ve vestibulu knihovny

Spartan Race je z nejpopulárnějších překážkových závodů na světě. Založil jej Joe De Sena ve Spojených státech amerických v roce 2010 a brzy poté se rozšířil do celého světa.
Fotografka Lenka Hoffmannová fotila závody v lyžařském areálu v Koutech nad Desnou, kde se běželo cca 13 kilometrů s minimálně 24 překážkami, a v Litovli, kde se běželo cca 5 km s menším počtem překážek v cross country stylu. Pokud závodník některou překážku nezvládne, obvykle dostane jako náhradu trest v podobě vykonání 30 burpees (angličáků).
Ve střední Evropě se první závod konal 1. září 2012 ve východoslovenské obci Vechec. Tehdy probíhala pouze varianta Sprint, ale již následující rok se závod rozšířil do České republiky. Závod se v roce 2014 poprvé odehrál také v Maďarsku a Polsku.
V České republice v roce 2014 začaly spontánně vznikat ve městech tzv. Spartan Race Training Groups (SRTG), které mají za cíl shromažďovat sportovce a kontinuálně se spolu připravovat na závody. Projekt se velmi rychle rozšířil na Slovensko, do Polska, do Maďarska.
Závody zajišťuje tým dobrovolníků ze Slovenska plus další dobrovolníci většinou z místa, kde se závod koná. Dobrovolníci obdrží jídlo a pití, tričko, bundu, a body podle odvedené práce, které mohou uplatnit na slevu ze startovného.
Pořadatelé se snaží zajistit dobrovolníky fotografy na každé překážce či zajímavém místě, aby zdokumentovali většinu z několika tisíc účastníků. Je možno také přihlásit na závody Spartan Kids děti do kategorií podle věku. Ti nejmenší mohou běžet v doprovodu rodičů, prarodičů či jiné dospělé osoby, která jim pomáhá překonávat překážky a dodržet trasu závodu.
Pro fotografa je Spartan Race ideální závod plný emocí a náročných výkonu v přírodě, s přírodním světlem a stíny, záblesky slunce.

Lenka Hoffmanová