dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Datum / čas
17. 3. 2016
9:30 - 10:30


čtvrtek 17. března 2016 v 9.30 hodin

Slavnostní vyhlášení vítězů okresního kola literární soutěže O poklad strýca Juráša.

Vyhodnocení nejlepší čtenářské třídy roku 2015

14. května 2016 si připomeneme velké výročí – rovných 700 let od narození Karla IV., římského císaře a nejen českého panovníka. Jeho Veličenstvo král vládl na Pražském hradu od července 1346 do listopadu 1378, tedy déle než třicet let, a významně se zasloužil o rozkvět vlasti i města Prahy. Kromě jiného nechal vybudovat hrad Karlštejn jako místo pro uložení českých korunovačních klenotů a kamenný Karlův most přes Vltavu, v Praze založil jednu z nejstarších evropských univerzit – Karlovu univerzitu (1348) – dodnes nejvýznamnější českou vysokou školu. Sám byl neobyčejně inteligentní a vzdělaný, četl a plynně hovořil prý pěti jazyky, zajímal se o kroniky, vlastní bohatý životopis zachytil v knize Vita Karoli Quarti… Podle výsledků ankety České televize z roku 2005 je Karel IV. Největší Čech…
Co ale dnes znamená král? Postavu z učebnice historie? Hrdinu z pohádky? Symbol? Moc? Slávu? Bohatství? Co představuje trůn, žezlo, koruna, královský hermelín? Co značí mít královskou krev? Co je královský průvod a Královská cesta? Jaký je přímý a přenesený obsah sousloví královské slovo, královská milost, královská tabule, královský omyl, královský dar? K čemu sloužil královský šašek? Komu a proč se přezdívalo král železný a zlatý, král Pohrobek, král Bezzemek nebo král Slunce? Kdo a proč nosil za královským jménem přízvisko Veliký, Ukrutný, Dobrotivý? Platí dodnes, že „přesnost je vlastnost králů“, že „mýlit se je lidské, odpouštět královské“? Kdo řekl „není boje žádného bez krále českého“ a „toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal“?
Kde hledat Krále Leara, Krále Oidipa, Krále Ječmínka nebo Krále Lávru? Kdo napsal knížky O králi Sedmilháři, Král Matýsek první či Eliška a táta král?
Co mají společného hroznýš královský s tučňákem královským, Královský triatlon a královský gambit, král džungle s králem lesa, král zvířat, Královské Vinohrady, král rocku nebo popu s králem valčíků, král čtenářů, král komiků, král majálesu, královna ročníku či plesu, král pirátů, král sýrů a šachový král? Co je britská Královská společnost?
Co je království nebeské, království boží na zemi a čí království není z tohoto světa? Má „každý z nás v srdci královskou komnatu“? Může být vážně hloupý Honza králem, nebo musí být vladař moudrý a vzdělaný? Usedne na trůn vždy ten nejlepší? Je snadné být tím nejvyšším, anebo se tam umdlévá pod tíhou odpovědnosti a koruny? Může král všechno, nebo nemůže téměř nic – je pouze smutným vazalem úředních předpisů a konvencí? Má člověk na trůnu hodně upřímných přátel, nebo se má mít stále na pozoru? Čeho se bojí král? Je král šťastný, nebo uprostřed království se cítí velmi, velmi sám…? zdroj: http://klubkokv.cz/projekty/kde-konci-svet/

Jak se s tématem děti „popraly“ a kdo vyhrál? Přijďte se podívat.

V roce 2015 jsme poctivě sledovali účast školních kolektivů na akcích knihovny. A musíme konstatovat: všichni jste skvělí, ale vítězem může být jen jeden. Kdo? Uvidíte ve čtvrtek.

S doprovodným programem.

pozvanka_juráš _2016

pozvánka třída 2016