dnes zavřeno  
Nejkrásnější česká kniha

Datum / čas
3. 10. 2017 - 27. 11. 2017
Celý den

Místo
vestibul knihovny


Michal Hlavica: Nejkrásnější česká kniha

výstava portrétních fotografií a zátiší 

 

„Může nákladně vydaná Kuchařka orientální kuchyně či originálně graficky zpracovaný Mein Kampf zvítězit v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku?“

 

51. ročník soutěže o Nejkrásnější českou knihu roku měl zcela originální průběh. Umělkyně Kateřina Šedá a designér Adam Macháček, kteří soutěž organizovali, překvapili novým pojetím posuzování knižní krásy. Jejich koncepce s vytvořením Nejkrásnější komise přinesla bouřlivý ohlas u čtenářské obce i odborné veřejnosti.

Výstava portrétních fotografií ve vestibulu knihovny představuje  některé členy Nejkrásnější komise. Vítězná fotografická zátiší jsou sestavena z nominovaných titulů i oceněných knih.

 

Koncept 51. ročníku NČKR: 51. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku chápeme jako šanci posunout soutěž dál a obohatit ji. Knihy tentokrát neposuzovali pouze odborníci – tiskaři či typografové, členové technické a výtvarné komise – ale také čtenáři. I ti, pro které jsou knihy primárně určené, mají přece právo uvažovat v kategorii krásy. Jistě : předškolní dítě hledá krásu jinde než obalový designér, filozof ji nachází v jiných rovinách než bezdomovec. Každý z více než šedesáti členů Nejkrásnější poroty, které jsme do Památníku národního písemnictví pozvali, ale svého knižního favorita nalezl. Někdo strávil nad knihami celé dopoledne a každou z nich si důkladně prohlédl, jiný byl hotov ve čtvrthodince. Jeden se pokusil seznámit se s obsahem, jinému stačila barevná fotografie na obálce. Každý z nich má přitom pravdu, vždyť krása je hledisko navýsost subjektivní. Kromě tradičních oficiálních porot složených z odborníků, jejichž profese souvisejí s přípravou knih (tiskaři, typografové, grafici, kurátoři, fotografové ..), jsme letos k posouzení dvou stovek titulů do NČKR přizvali i odborníky z jiných odvětví. Jeden se vyzná v chovu domácích zvířat, druhý v řízení veřejnoprávní televize, další je odborníkem přes lidskou sexualitu, jiný ví, jaké to je probíjet se životem s těžkým handicapem. Zatímco technická komise určila tři nejkvalitnější tituly a výtvarná komise vybrala medailisty v několika tematicky zaměřených kategoriích (katalogy, učebnice, bibliofilie), Nejkrásnější komise udělila právě takový počet ocenění, jak byla sama početná. Každý její člen totiž vybral svou vlastní nejkrásnější knihu – a také ji ocenil. Vítězové vybraní tradičními komisemi si ze slavnostního podvečera v letohrádku Hvězda odnesou finanční ocenění, či alespoň diplom, lidé, jejichž práci ocenil člen Nejkrásnější komise, mohou očekávat cokoliv. Dlouhohrající desku, zavařeninu, letadélko ze stavebnice Merkur … Ambicí 51. ročníku NČKR není kritizovat, ale nabídnout netradiční úhel pohledu na tradiční akci. Jen tak je možné uvidět věci nově. Jen tak se dá vykročit dál.

Kateřina Šedá a Adam Macháček, březen 2016