dnes zavřeno  

Datum / čas
20. 1. 2015
18:00 - 20:00


úterý 20. ledna v 18 hodin

Jiří Jilík a Gajdoši z Kopanic

Žítkovské čarování

Vydejme se po stopách lidové magie, vyslechněme příběh o ženách, provozujících čarodějné praktiky, Jiří Jilík vychází nejen ze zprostředkovaných pramenů jiných autorů a výzkumníků, ale i z osobních setkání s poslední žítkovskou bohyní Irmou Gabrhelovou. Hudební doprovod Gajdoši z Kopanic.

Kniha Jiřího Jilíka: Žítkovské čarování – Pokud sledujete současnou českou literaturu a narazíte na knihu s názvem Žítkovské čarování, určitě zpozorníte. Připomene vám román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Možná vás trochu zmate, že se první vydání knihy Jiřího Jilíka se na trhu objevuje až více než po roce od vydání úspěšného díla Kateřiny Tučkové, ale vše je trochu jinak. Jiří Jilík už v roce 2006 vydal knihy Žítkovské bohyně: Po stopách lidové magie v Bílých Karpatech a Žítkovské čarování: Po stopách lidové magie v Bílých Karpatech 2, které se tomuto fenoménu věnují. Současné vydání nazvané Žítkovské čarování: Pravdivý příběh žítkovských bohyní je přepracovaným a doplněným vydání obou předchozích knih. Provozování lidové magie v oblasti Bílých Karpat není zase tak neznámým jevem, jak by se s odstupem času mohlo zdát. Existuje stovky let a k žítkovským bohyním si lidé přicházeli pro radu i pomoc ze všech koutů tehdejšího Československa dlouhou dobu po druhé světové válce. Důvěru v čáry se nepodařilo oslabit ani komunistické propagandě po roce 1948, přestože se o to pokoušela různými prostředky. Zájem o magii začal více upadat teprve s rozvojem konzumní společnosti, která svůj zájem upírala k jiným hodnotám a prostředkům. Zájem o rituály se přesunul spíše do oblasti etnologických výzkumů a zaznamenávání pozůstatků lidových obyčejů.

Gajdoši z Kopanic – K nemnoha muzikantům, jimž se staly právě gajdy osudem, patří i rodinná muzika Gajdoši z Kopanic, již tvoří manželé Bohumil a Lýdia a syn Jiří Gabrhelovi ze Starého Hrozenkova. Jejich vztah k místním tradicím není náhodný ani uměle vypěstovaný; jejich předkové žili od nepaměti v tomto kraji kdysi zapomenutém Bohem i lidmi a spoluvytvářeli jeho duchovní svět. Gajdy umlkly na Kopanicích před mnoha desetiletími. Gajdoši obnovili tuto hudební tradici, přetrženou zde  více než 80 let. Nyní jsou ustálení v triu 2x gajdy a zpěv. Repertoár čerpá muzika z vlastních sběrů, a různých sbírek.( J. Černíka a F. Bartoše, J. Kopunce).  Nemalým problémem bylo zpočátku krojové vybavení. Většina krojů byla rozprodána a rozdána, případně byly pohřbeny se svými majiteli. To zůstalo na mamince Lýdii, která se o kroje stará – pere, šije, vyšívá. www.gajdosi.eu

žítková