dnes otevřeno     9 - 18 h       12 - 18 h  

Tomáš  Vejmola nebo taky Tomík na cestách není žádný velký cestovatel a to doslova. Bez jakýchkoliv zkušeností s cyklistikou vyrazil na cestu dlouhou 7000 km do Gruzie a zpět s 50 eury v kapse a s přihlouplým výrazem na tváři s nevědomostí, co ho čeká. V pátek 12. května v 19 hodin vám bude vyprávět, jak projel na kole 8 zemí za 101 dní. Jak byl vyhnán bezdomovcem z jeho příbytku, jakou péči dostal na Ukrajině, Turecku či v Rusku. Proč mu muslim umýval záda a jak se dokázal dorozumět bez pořádné znalosti angličtiny.  Své historky, fotky i videa po celou cestu sdílel na svůj blog na facebooku @TomíkNaCestách a bavil tak mnoho lidí. Teď objíždí republiku a na přednáškách baví všechny generace live. Přijďte si poslechnout pár veselých i příšerných historek a třeba se i dozvědět, jak je cestování snadné a jednoduše boží. 

Výstava věnovaná jak knížce, tak stejnojmennému večerníčku Luďka Bárty a Kláry Smolíkové ve vestibulu dětského oddělení na ulici Zašovská bude probíhat v měsících květnu a v červnu 2017. Vynálezce Alva je brýlatý kluk – rozcuchaný neposedný zrzek, toužící po technických vymoženostech třetího tisíciletí. Jméno Alva „zdědil“ po svém slavném předchůdci T. A. Edisonovi. Jako každý génius je nadán nezměrnou fantazií a tvořivostí, které ve spojení s jeho nepraktičností a zmatkářstvím vedou k nečekaným zápletkám a ještě nečekanějším rozuzlením. S dvojicí sourozenců Filipem a Denisou tvoří nerozlučnou partu kamarádů, která zažívá neuvěřitelná dobrodružství ve škole i mimo ni. Je libo raketobrusle, přenášedlo, létající samočistící maxibubliny nebo robota, který za vás uklidí zahradu? Alva si ví rady se vším. S tímto vynálezcem se rozhodně nudit nebudete! Třináctidílný kreslený seriál Vynálezce Alva vznikl v Animačním studiu České televize a premiéru měl v roce 2012, v roce 2015 byla uvedena druhá řada. 

Nádherné ilustrace akademického malíře Zdeňka Buriana si v knihovně přiblížíme putovní výstavou „Zdeněk Burian – malíř ztraceného času“, jež vznikla ve spolupráci s panem Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví. Na výstavě budou zastoupeny reprodukce perokreseb ke knihám Eduarda Štorcha (Lovci mamutů, Bronzový poklad, U veliké řeky a Zlomený meč), ilustrace knih pro mládež a obálky časopisů, kterým Zdeněk Burian vtiskl nezapomenutelný výtvarný ráz.  Výstava potrvá do konce května a bude ke zhlédnutí ve vestibulu Krásenské radnice.

Další aktuality, zajímavosti a tipy na čtení přinášíme v našich májových Mininovinách.