dnes zavřeno  

Ve středu 13. prosince převzali ceny autoři úspěšných prací letos již 25. ročníku oblíbené Literární soutěž Miroslava Kabely. O příčky nejvyšší tentokrát bojovalo 37 děl.

Tradiční literární klání vyhlašuje každoročně město Valašské Meziříčí ve spolupráci s městskou knihovnou a kulturní komisí města. Mladí spisovatelé a spisovatelky soutěží v kategoriích mladších (13 až 15 let) a starších (16 až 20 let). Jejich díla posuzuje porota v čele s úspěšnou spisovatelkou a valašskomeziříčskou rodačkou Alenou Mornštajnovou. Ceny výhercům předala místostarostka města Yvona Wojaczková. Součástí programu bylo scénické čtení z knihy Nejlepší kniha o fake news autorů Petry Vejvodové, Miloše Gregora a Zvol si info v podání herců Alana Novotného a Jiřího Resslera z LiStOVáNí. 

Mladí autoři tentokrát vybírali ze čtveřice společných témat:

1) Pohádka o našem městě

2) To se mi nemělo stát!

3) Dopis člověku, kterého si vážím

4) Návrat z vesmíru

Výsledky

Mladší kategorie 13–15 let (celkem 21 prací): 1. Markéta Korábečná, 2. Viola Stančíková, 3. Štěpánka Hauserová.

Starší kategorie 16–20 let (celkem 16 prací): 1. Markéta Hučíková, 2. Denisa Žlebková, 3. Tobiáš Pupík.

Všem oceněným gratulujeme!

Sborník vítězných prací naleznete zde: Sborník vítězných prací LSMK 2023

Miroslav Kabela (* 26. 3. 1938, Rožňava (Slovensko) – ♰ 20. 2. 2011, Holandsko) – společenský organizátor, psychiatr a spisovatel.

Miroslav Kabela se narodil v Rožňavě na Slovensku. Absolvoval SVVŠ (gymnázium) ve Valašském Meziříčí. Emigroval přes Rakousko do Nizozemí, kde vystudoval psychiatrii a vytvořil Spolek Čechů a Slováků pro obrodu demokracie. Od roku 1989 se často vracel domů. Organizoval humanitární pomoc, pomáhal navázat družby měst a stál u zrodu literární soutěže středoškoláků ve Valašském Meziříčí – Literární soutěž Miroslava Kabely. V místní knihovně byl také častým hostem besed se čtenáři. Vydal knihy Holandská zkušenost (1999), Holandská současnost (2001), Holandská skutečnost (2002) a Evropská unie – pohled z Nizozemí (2004). Stal se čestným občanem Znojma a Valašského Meziříčí (1995). Zemřel v Holandsku. (Zdroj: Masarykova veřejná knihovna Vsetín, Regionální osobnosti)